Jak artysta może uczcić dwudziestolecie twórczej działalności? Oczywiście organizując wystawę swoich prac. Zapraszamy więc do jubileuszowego podziwiania.
<!** Image 2 align=none alt="Image 188259" sub="Intensywne kolory to znak rozpoznawczy tej artystki. Fot. nadesłane">Z wykształcenia jest geodetą, ale jak sama przyznaje, plastyka to wybór jej serca. Dzieła Hanny Paruszewskiej-Karpiel od zeszłego tygodnia można oglądać w Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy (Stary Rynek 18).
Hanna Paruszewska-Karpiel przyszła na świat w Poznaniu, ale od lat związana jest z naszym miastem. Po przejściu na rentę postanowiła zasiąść przed sztalugą. Jej pierwszy obraz to „Papuga ze szklanką”, namalowany techniką akwareli, od którego artystka rozpoczęła swoją twórczą podróż.
- Urodziłam się dla malarstwa w 1992 roku, wiosną, więc w porze, która niesie nadzieję i zapowiada plon. Głównym językiem dzielenia się bogactwem swego świata uczyniłam olej, jednak wielość wrażeń, uczuć i przemyśleń, które pragnę wypowiedzieć, nakazuje mi sięgać po węgiel, pastele, nawet tkaninę i słowo - tłumaczy Hanna Paruszewska-Karpiel.
<!** reklama>Rok po debiucie Bydgoskie Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Nieprofesjonalnych zorganizowało pierwszą, indywidualną wystawę jej dzieł. Potem przyszedł czas na dziewięć kolejnych.
Paruszewska-Karpiel brała także udział w czterech wystawach zbiorowych, między innymi w warszawskiej Zachęcie i w Muzeum Etnograficznym. Jej dzieła można było zobaczyć również podczas III Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej w Katowicach w 2010 roku.
Talent artystki był wielokrotnie doceniany. W 1998 roku zajęła pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Konkursie im. Teofila Ociepki. W kolejnych edycjach była nagradzana jeszcze siedmiokrotnie.
Obrazy Paruszewskiej-Karpiel to przede wszystkim gama żywych barw. Artystka zaliczana jest do grona malarzy naiwnych. Chętnie maluje anioły, wiejskie krajobrazy i piękno polskiej przyrody. W swoim dorobku ma również wiele dzieł o tematyce religijnej, w tym tryptyk przedstawiający trzy zakony: franciszkański, sióstr klarysek oraz Zakon świeckich. Wiele obrazów artystki można obejrzeć na jej blogu internetowym anielskiblog.blox.pl.
Jubileuszowa wystawa będzie czynna do 4 maja. Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 17. Wstęp jest bezpłatny.