Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Akademickie Kolędowanie” dociera do nowych miejsc. Koncert galowy w bydgoskiej bazylice

Justyna Tota
Justyna Tota
Koncert galowy 14. Festiwal Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie” w bydgoskiej Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo w niedzielę, 23 stycznia 2022 r., o godz. 16.30
Koncert galowy 14. Festiwal Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie” w bydgoskiej Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo w niedzielę, 23 stycznia 2022 r., o godz. 16.30 Archiwum organizatora festiwalu
- To już 14. edycja. Czas szybko pędzi, ale duch festiwalu nie gaśnie - zapewnia prof. Bernard Mendlik, dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy. W niedzielę (23 stycznia) w ramach tegorocznego Festiwalu Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie” chórzyści z różnych miast wystąpią z koncertami w kościołach w Osielsku, Łążynie i Solcu Kujawskim. Tego samego dnia koncert galowy w Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo, gdzie prócz chórów wystąpi bydgoski zespół Cantus Pars i Orkiestra Wojskowa. Będą niespodzianki! Początek o 16.30, wstęp wolny.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza 3 - odcinek 33

od 16 lat

Festiwal Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie” co roku (nieprzerwanie od stycznia 2009 r.) organizowany jest przez Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Polecamy także

W ubiegłym roku ze względu na obowiązujące obostrzenia pandemiczne festiwal miał formułę online, w tym roku mieszkańcy znów mogą (przy zachowaniu reżimu sanitarnego) posłuchać kolędujących chórów na żywo. Pierwszy koncert odbył się w poprzednią niedzielę (16.01.2022) w Kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Cielu, gdzie wystąpił Chór Akademicki UKW w Bydgoszczy pod dyrekcją Bernarda Mendlika.

Kolejne koncerty festiwalu „Akademickie Kolędowanie” już w najbliższą niedzielę (23.01.2022):

  • w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Osielsku wystąpi Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego pod dyrekcją Aleksandra Ryłko-Sutowicz;
  • w Kościele pw. św. Walentego w Łążynie zaśpiewa Chór Akademicki UMK w Toruniu pod dyrekcją Justyny Genczelewskiej i Natalii Synakiewicz,
  • w Kościele pw. bł . Michała Kozala w Solcu Kujawskim koncertować będzie Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pod dyrekcją Zofii Bernatowicz i Kateryny Osiik.

- Coraz więcej parafii nie tylko z Bydgoszczy, ale także ościennych miejscowości bardzo chętnie przyjmuje chóry, służąc miejscem i dobrą atmosferą, a nawet poczęstunkiem, co jest bardzo miłe. A my szukamy wciąż nowych, ciekawych miejsc, w których dotąd nie występowaliśmy - mówi nam inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu, dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy, prof. dr hab. Bernard Mendlik.

Koncert galowy w bydgoskiej bazylice. Zabrzmią kolędy nie tylko polskie

Zwieńczeniem festiwalu jest koncert galowy, który dzięki wsparciu ks. proboszcza Sławomira Bara odbywa się w Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Tak też będzie 23 stycznia o godz. 16.30 - zaraz po mszy św.

- Podczas koncertu galowego, jak zawsze, zaprezentuje się każdy z uczestniczących w festiwalu chórów. W czasie wspólnego występu zwykle śpiewało przed ołtarzem kilkaset osób. W tym roku ten punkt koncertu zastąpimy nowym rozwiązaniem, które będzie niespodzianką - zapowiada prof. dr hab. Bernard Mendlik, który zdradził nam też, że oprócz kolęd i pastorałek w opracowaniach wybitnych polskich kompozytorów, zabrzmią także... pieśni bożonarodzeniowe innych narodów.

Chórom tradycyjnie już towarzyszyć będzie Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy pod dyrekcją mjr. Dominika Sierzputowskiego. - Tradycją jest także, że zapraszamy uczestnika związanego z naszym wydziałem. W tym roku jest to zespół Cantus Pars, którego to dyrygent Michał Gacka jest naszym absolwentem. W zespole tym śpiewają także osoby związane z naszą uczelnią - wyjaśnia dyrektor festiwalu.

Nasz rozmówca przyznaje, że już po pierwszym w tym roku koncercie widać, że wszyscy są stęsknieni:
- Mieszkańcy czekają na koncerty, bo brakuje im kontaktu ze śpiewem i muzyką na żywo. Także chórzyści czekają, by wystąpić przed publicznością - mówi prof. Mendlik.

„Akademickie Kolędowanie” dociera do nowych miejsc. Koncert galowy w bydgoskiej bazylice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo