W tej edycji konkursu stypendialnego złożono 76 wniosków. Do realizacji indywidualnych przedsięwzięć wybrano 34 osoby. Wysokość stypendiów wyniosła od 2600 do sześciu tysięcy złotych.
[break]
W duecie i trio
Wśród nagrodzonych znalazł się Rafał Gorzycki, jeden z najbardziej znanych bydgoskich perkusistów jazzowych, z powodzeniem koncertujący w kraju i za granicą.
Czym jest projekt „Duety do mety”, który znalazł uznanie w oczach konkursowego jury?
- To część większej całości, cyklu duetów, nagrywanych w ostatnich latach. Wśród nich znalazł się między innymi ten z Kamilem Paterem, nagrany w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy - wyjaśnia Rafał Gorzycki. - Płyta zatytułowana „Nothing”, nagrana z angielskim gitarzystą Jonem Dobiem, będzie miała premierę 28 lutego.
Stypendium prezydenckie pomoże m.in. w promocji tego wydawnictwa. Rozpocznie się ona za półtora miesiąca podczas toruńskiej imprezy Jazz Od Nowa Festival, a później obejmie wiele polskich koncertów. Po nich przyjdzie czas na występy z nowym materiałem m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech.
Promocja albumu „Nothing” wspierana jest również przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- W ramach wsparcia z ministerstwa powstanie też nowe wydawnictwo „Rafał Gorzycki Trio” - zapowiada muzyk. - Nagrania rozpoczynamy od połowy roku. W skład zespołu weszli też młody bydgoski gitarzysta Marek Malinowski oraz Wojciech Woźniak, basista znany między innymi z gry w Varieté.
Dodajmy, że ten ostatni doskonale znany jest bydgoszczanom również ze swojej pasji fotograficznej.
Płyta „Rafał Gorzycki Trio” wydana zostanie na przełomie 2015/2016 roku.
I fonia, i wizja
Kto jeszcze znalazł wsparcie podczas pierwszego rozdania stypendiów?
Oprócz Rafała Gorzyckiego wsparcie uzyskali inni jazzmeni, m.in., Wojciech Jachna na koncert i nagranie kwartetu oraz Łukasz Adamczyk na koncert „Soul Jazz Factor”.
Grzegorz Kalinowski otrzymał stypendium na opracowanie rękopisów „Dziennika” nieżyjącego już bydgoskiego poety - Kazimierza Hoffmana.
Znany fotograf Marek Chełminiak, współpracujący m.in. z redakcją „Expressu Bydgoskiego”, wydać będzie mógł kolejny piękny album o naszym mieście. Tym razem przed obiektywem stanie fontanna Potop.
Stypendystów było wielu
Wnioski o wsparcie rozpatrywała powołana przez prezydenta komisja stypendialna w składzie: przewodniczący dr Marek Chamot - przedstawiciel Obywatelskiej Rady Kultury; Bogna Wojciechowska-Blachowska - przedstawiciel Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta; Magdalena Zdończyk - dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej.
Od 2012 roku stypendia przyznawane są osobom zajmującym się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury. W tegorocznym budżecie miasta przeznaczono na nie kwotę 510 000 zł - po 170 tys. zł w każdej edycji. Rok temu było to 390 tys. złotych.
Dotychczas ta forma wspierania twórców pomogła 236 osobom.