Zobacz wideo: Koncert sylwestrowy 2020/2021 online Opery Nova w Bydgoszczy
- Trailer, który pokażemy, jest pierwszą prezentacją wizualną projektu. Próbka, którą Państwo będą mogli zobaczyć, pokazuje świat, który został wykreowany w filmie. Baśniowy, fantastyczny, pełen efektów specjalnych, zarówno analogowych takich jak animacja 2D, jak i skomplikowanych efektów VFX. Wkrótce mamy nadzieję zrobić premierę całości na dużym ekranie - mówi „Expressowi” Marta Filipiak, która wraz z Justyną Celedą reżyseruje filmowy „Kwiat paproci”.
Film w większości powstawał w Bydgoszczy
Jak podpowiedziała nam współreżyserka, zdjęcia do filmu trwały 21 dni i zakończyły się 9 października 2020 r. Większość zdjęć realizowana była w Bydgoszczy - w hali o powierzchni 1000 mkw. przy ul. Przemysłowej, przystosowanej przez grupę Czarny Karzeł do produkcji filmowej.
- Natomiast dwa dni spędziliśmy w Wielkopolskim Parku Etnograficznym, w Dziekanowicach, gdzie kręciliśmy sceny w domu głównego bohatera oraz w karczmie - dodaje Marta Filipiak, podkreślając, że najtrudniejszą scenograficznie sceną było spotkanie głównego bohatera z Rusałkami.
Na planie filmowym zbudowali wielkie jezioro w jedną noc!
- W tym celu musieliśmy zbudować w środku hali jezioro o powierzchni około 18 na 15 metrów. Dzięki współpracy z Radkiem Zalewskim, który był naszym kierownikiem budowy scenografii, to ogromne jezioro powstało zaledwie w ciągu jednej nocy. Po kilku godzinach zostało zdemontowane, aby ustąpić miejsca kolejnej dekoracji - ogromnemu cmentarzysku. Plan zdjęciowy był bardzo intensywny i wymagający od aktorów dużego skupienia i dyscypliny, gdyż większość zdjęć kręcona była na greensreenach (największym w Polsce sztucznym tle) - zdradza nam ciekawostki Marta Filipiak.
Dodatkowym wyzwaniem przy produkcji filmowej było łączenie różnych skal.
- Aktorzy występują w filmie razem z lalkami. Wielką trudnością było zsynchronizowanie ich postaci, ponieważ były kręcona w różnych skalach. Przykładem może być spotkanie aktorki, grającej Rusałkę, z lalką Jelenia, która ma około 20 centymetrów wysokości... To wszystko wymagało precyzyjnego wymierzenia i wykonania, aby potem dobrze wyglądało - przyznaje Marta Filipiak.
- Mam nadzieję, że baśń będzie atrakcyjna nie tylko wizualnie, ale że jej przekaz będzie interesujący dla młodego widza - mówi Marta Filipiak, reżyserka.
Kiedy możemy się spodziewać, że zobaczymy pilot serialu, a następnie kolejne odcinki „Klechd Domowych”?
- Aktualnie mamy przygotowanych 13 scenariuszy autorstwa prof. Zbigniewa Mikołejki. Są to adaptacje polskich baśni sprzed 100-150 lat. Czasami jeszcze starszych. Baśnie pochodzą z różnych regionów Polski. Cała seria będzie gotowa w ciągu dwóch lat - zapowiada Marta Filipiak.
Gdzie zobaczyć pokaz trailera bydgoskiego filmu „Kwiat paproci"?
Piątkowy pokaz na platformie Zoom - podajemy link: https://us02web.zoom.us/j/84869807383; Meeting ID: 848 6980 7383 - będzie połączony ze spotkaniem z twórcami filmu oraz artystami, biorącymi udział w projekcie. Sam trailer będzie można zobaczyć także na kanale YouTube Czarnego Karła.
„Kwiat paproci" to filmowa opowieść o chłopcu, przeżywającym niesamowicie fantastyczne i magiczne przygody podczas poszukiwania cudownego kwiatu, mającego zmienić jego życie.
- gatunek - baśń fantasy
- reżyseria - Justyna Celeda/ Marta Filipiak
- scenariusz - prof. Zbigniew Mikołejko
- zdjęcia - Łukasz Owczarzak
- muzyka - Olo Walicki/ wykonanie pieśni Laboratorium Pieśni
- występują: Staś Kotwicki (główna rola), Janusz Chabior, Sonia Roszczuk, Jakub Gola, Eva Rodart i inni.
- producent - Fundacja Czarny Karzeł
- koprodukcja: Moderator Inwestycje Sp. z o .o.; Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
- inwestor: Omega Trading Sp. z o. o.
- mecenasi: Polski Instytut Sztuki Filmowej; Województwo Kujawsko-Pomorskie; Miasto Bydgoszcz
- partnerzy projektu: Bohema Boutique Hotel & SPA; RK Rental; Muzeum Pierwszych Piastów-Skansen w Dziekanowicach; Gminny Ośrodek Kultury w Żytnie
Polecamy także
- Darmowe pokazy filmów i warsztaty z dokumentalistami, czyli BKF Masterclass online
- W Teatrze Polskim w Bydgoszczy: słuchowisko na święta, sylwester z Marią Antoniną
- Hity, kolędy i prawykonania w prezencie od artystów. Świąteczne koncerty online
- - To Brda dała początek Bydgoszczy - przypomina Park Kultury w Młynach Rothera
