Dziś (12 kwietnia) poznaliśmy mistrza i wicemistrza pięknego czytania grodu nad Brdą, którzy zostali wyłonieni podczas finału VIII Bydgoskiego Festiwalu Pięknego Czytania im. Kazimierza Hoffmana.
W Salonie Hoffman KPCK każdy z 20 finalistów, wyłonionych spośród blisko 90 uczestników ze szkół w Bydgoszczy i okolic, przed jury i zgromadzoną publicznością przeczytał dziś indywidualnie przygotowany fragment tekstu prozy twórcy regionalnego oraz wylosowany fragment tekstu polskiego autora, przygotowany przez organizatora festiwalu.
- Poziom był wysoki i wyrównany, teksty zaś były trudne – nie ukrywa Jolanta Niwińska, prezes Fundacji Bookcrossing Polska.
W ósmej edycji czytano teksty m.in. Kornela Makuszyńskiego, Rajmunda Kuczmy, Anny Kamińskiej, Ryszarda Kapuścińskiego, Joanny Chmielewskiej, Barbary Kosmowskiej, Joanny Szczepkowskiej, Jeremiego Przybory, Ewy Nowak czy Melchiora Wańkowicza.
- Szczerze mówiąc, czytanie tekstu wylosowanego, do którego młodzi ludzie nie mogli się wcześniej przygotować, zdaniem jury wypadało lepiej niż w przypadku tekstów przez uczestników wybranych osobiście – przyznaje Jolanta Niwińska.
Z pewnością nie bez znaczenia był fakt, że finaliści mogli szlifować swoje umiejętności dwa dni wcześniej podczas warsztatów z kultury żywego słowa, które poprowadził aktor Mieczysława Franaszek.
Honory i nagrody dla najlepszych
Organizatorzy postanowili przyznać tytuł mistrza i wicemistrza pięknego czytania grodu nad Brdą kolejno: Oliwii Skoniecznej (Gimnazjum nr 17 w ZS nr 4 Bydgoszczy) i Alicji Sperkowska (Zespół Szkół w Łabiszynie). Dziewczętom wręczono statuetki bydgoskiej Łuczniczki, dyplomy mistrzowskie oraz nagrody książkowe.
Natomiast wyróżnienia otrzymali: Marta Boryczka (Gimnazjum nr 1 Sportowe w Bydgoszczy), Wiktoria Hoffman (Zespół Szkół nr 8 w Bydgoszczy) oraz Adam Macko (Zespół Szkół nr 8 w Bydgoszczy). Osoby wyróżnione podobnie jak pozostali finaliści oraz przygotowujący ich nauczycieli otrzymali podziękowania w postaci dyplomów.
Dodatkowo cała piątka została nagrodzona książkami. - Było mi bardzo miło, bo wręczyłam młodzieży książkę, którą napisałam. „Z książką na końcu świata. Papua Nowa Gwinea” to opowieść o pasjach i miłości do wszelkiej podróży. Chciałabym, aby towarzyszyła młodzieży przez całe ich życie – mówi nam Jolanta Niwińska, prezes Fundacji Bookcrossing Polska.
Galę finałową festiwalu uświetnił występ młodzieży, która zaprezentowała się w poezji śpiewanej, natomiast recytacji poezji Kazimierza Hoffmana można było posłuchać w wykonaniu Mieczysława Franaszka.
Organizatorem VIII Bydgoskiego Festiwalu Pięknego Czytania uczniów gimnazjów i siódmych klas szkół podstawowych im. Kazimierza Hoffmana jest Fundacja Bookcrossing Polska. Partnerami wydarzenia był Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, w którego progach odbyły się półfinał oraz warsztaty, a także Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Festiwal dofinansował Urząd Miasta Bydgoszczy, a prezydent Bydgoszczy objął honorowym patronatem. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. „Express Bydgoski”.
Być może w kolejnych edycjach festiwal poszerzy swą formułę i będzie konkursem wojewódzkim, co wynika nie tylko z dużego zainteresowania młodzieży szkolnej, ale także z inicjatywy, z jaką wyszedł jeden ze stałych słuchaczy festiwalu, który - jak poinformował - złożył już w tej sprawie petycję. Jolanta Niwińska taką propozycją jest zaskoczona - ale bardzo miło. Fundacja Bookcrossing Polska przy współpracy z instytucjami jest bowiem otwarta na poszerzenie zasięgu Festiwalu Pięknego Czytania.
zobacz również:
Najpopularniejsze imiona dla chłopców i dziewczynek - SKĄD S...
Polub nas na Facebooku
Spod Ekranu - zobacz nasz program wideo.