MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski kasztanowiec tuż za podium w głosowaniu na Drzewo Roku 2024

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Arkadiusz Wojtasiewicz
Konkurs od wielu lat organizuje Klub Gaja. Drzewo z grodu nad Brdą znalazło się w gronie szesnastu finalistów i reprezentowało województwo kujawsko-pomorskie. Głosowanie trwało przez cały czerwiec.

Tegoroczną edycję wygrał buk purpurowy Serce Wzgórz Dalkowskich zdobywając 10521 głosów internautów. 300-letni okaz rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce w woj. dolnośląskim i jest centrum życia mikroregionu. Legenda głosi, że drzewo to spełnia marzenia – turyści często wrzucają do dziupli w buku łupinki bukowe z własnymi życzeniami. W lutym 2025 roku będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.

Na drugim miejscu z 10127 głosami uplasował się ponad 300-letni Platan Miłości w Targoszynie w gminie Mściwojów w woj. dolnośląskim. Podium zamknął 350-letni Dąb Robert z Warszawy z wynikiem 6102.

Wśród 16 drzew, które weszły do finału ogólnopolskiego konkursu, był bydgoski kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.). Bydgoskie drzewo ma ponad 200 lat, około 20 m wysokości i obwód 540 cm. Jest pomnikiem przyrody. Zostało zgłoszone do konkursu przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. 4201 głosów pozwoliło na zajęcie 4. pozycji.

W opisie bydgoskiego drzewa czytamy: „w zachodniej części Parku Ludowego im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy rośnie pomnikowy kasztanowiec zwyczajny. To niezwykły akt przyrody o czterech pięknych rozwidleniach i szerokiej koronie. Drzewo jest najbardziej znanym i lubianym wśród mieszkańców Bydgoszczy, a przy okazji największym i najstarszym kasztanowcem w Grodzie nad Brdą. Z bydgoszczanami kasztanowiec jest już ponad 200 lat i nieustannie zwraca ich uwagę dorodnością i mnóstwem owoców. Pod drzewem często gromadzą się dzieci i młodzież z pobliskiego Pałacu Młodzieży, szkół i przedszkoli. Teren wokół niego jest wykorzystywany także podczas plenerowych lekcji przyrody. Niezwykłość kasztanowca została opisana w grze miejskiej „W poszukiwaniu skarbu. Bydgoska opowieść wędrowca”, skierowanej do nauczycieli oraz uczniów szkół województwa kujawsko-pomorskiego".

Podczas głosowania internauci łącznie oddali 43223 ważnych głosów.

- Kolejna edycja konkursu Klubu Gaja o tytuł Drzewa Roku zakończona. Bardzo zacięta rywalizacja towarzyszyła finalistom do ostatniej chwili. Zawsze podkreślałem, że w szczególności jestem poruszony mobilizacją społeczności skupionych wokół swoich ulubionych drzew. To ludzie budują opowieść, która łączy różne środowiska i tworzy nową jakość skupioną na współpracy. Drzewa stają się symbolami dla całych regionów. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu i przypominam o starcie w zmaganiach o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025  – powiedział Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski