Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Warzosław Kmita, ceniony aktor i pedagog związany z Bydgoszczą

oprac. SzS
Warzosław Kmita
Warzosław Kmita Z archiwum Studium Animatorów Kultury w Kaliszu
W nocy z 16 na 17 marca po długiej walce z chorobą zmarł Warzosław Kmita, ceniony aktor i pedagog, związany z Bydgoszczą. Telewidzowie pamiętają go między innymi z kilku popularnych seriali.

Zobacz wideo: Marcin Czyżniewski, prof. UMK, rzecznik prasowy uczelni mówi o rozbudowie szpitala

od 16 lat

Warzosław Kmita urodził się w 1943 roku we Lwowie. Był absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Uczelnię ukończył w 1969 roku i niebawem zadebiutował na deskach Teatru Ziemi Łódzkiej, gdzie występował do 1970 roku. Następnie na jeden sezon przeniósł się do Teatru im. Jaracza w Olsztynie, skąd trafił do Bydgoszczy i tu już został na dłużej. Ze sceną Teatru Polskiego był związany od 1971 do 1977 roku, pojawił się na niej ponownie w roku 2000. Jak poinformował teatr swojej stronie facebookowej Kmita w Bydgoszczy grał m.in. w: Doktorze Fauście (reż. Lech Komarnicki), Romansie z wodewilu (reż. Bohdan Czechak), Opowieściach starego Arbatu (reż. Maria Kaniewska), Irydionie (reż. Zygmunt Wojdan), Klątwie (reż. Krzysztof Rokitnicki), Sędziach (reż. Krzysztof Rokitnicki), Przedwiośniu (reż. Jerzy Wróblewski), Fortepianie (reż. Magdalena Bączewska), Na pełnym morzu (reż. Jerzy Wróblewski), Zabawie (reż. Jerzy Wróblewski), Najpiękniejszym z całej wsi (reż. Matyla Krygier), Igraszkach z diabłem (reż. Maria Straszewska), Bolesławie Śmiałym. Skałce (reż. Matylda Krygier, Jan Błeszyński), Moście Królowej Jadwigi cz. I. i cz. II. (reż. Andrzej Maria Marczewski).

Pomiędzy tymi latami występował w Teatrze Polskim w Szczecinie (1977-80), Teatrze Powszechnym w Radomiu (1980-83), Teatrze Rozmaitości w Warszawie (1984-87), oraz Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu (1987-99).

Na szklanym ekranie Warzosław Kmita zadebiutował w roku 1969 w filmie "Dzień oczyszczenia" Jerzego Passendrofera. W czasach nam bliższych występował m.in. w dwóch rolach w "Klanie", jako klient apteki "Pod Modrzewiem" należącej do Elżbiety Chojnickiej (odcinek: 409 w sezonie 2000/2001) a także prezes Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości (sezon 2002/2003). Występował również w serialach "Gorący temat" i "Pierwsza miłość".

Przez lata był również związany ze Studium Animatorów Kultury w Kaliszu.

"Zajęcia prowadził w sposób niezwykły. Jego praktyka teatralna i filmowa oraz radość i entuzjazm, który wypływał z Jego charakteru, sprawiały, że cieszył się wielkim szacunkiem – słuchaczy oraz nas – nauczycieli Studium - wspomina na stronie SAK Michał Trusz. - Dzięki wielu rozmowom i praktycznej pracy, uczestnicy jego zajęć, rozumieli istotę pracy aktora, artysty. Jego otwartość, niezwykłe klasyczne i czyste spojrzenie na pracę aktora na scenie, sprawiały, że Jego wychowankowie dzisiaj znajdują się we właściwym miejscu zawodowym i nierzadko kontynuują Jego filozofię pracy aktora".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo