Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zły duch dobrego domu - co czeka tych, którzy maltretują kobiety

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Kiedyś to było niezwykłe miejsce. Zmieniło się...
Kiedyś to było niezwykłe miejsce. Zmieniło się...
Jan Page jest współzałożycielką niezależnej telewizyjnej firmy producenckiej, zajmującej się tworzeniem programów dla dzieci. Sama ma na koncie - jako scenarzystka - mnóstwo telewizyjnych fabułek. Napisała też sporo książek i sztuk dla dzieci. 13 sztuk doczekało się profesjonalnej realizacji. Jan Page mieszka w Londynie, w wolnych chwilach zajmuje się lepieniem garnków.

Jej CV od niedawna ma nową rubrykę: pisanie o zbrodniach, oczywiście fikcyjnych. Jesienią ubiegłego roku w polskim przekładzie ukazała się debiutancka powieść z tej półki: „Wszystkie nasze tajemnice”, którą Jan Page podpisała pseudonimem Jess Ryder. Pod koniec marca tego roku wyszedł po polsku drugi thriller Jess Ryder - „Zmyślenie”.

„Zmyślenie” dowodzi, że autorka, mimo niewielkich doświadczeń na polu kryminałów, warsztat ma świetnie opanowany. W książce spotkamy dwie narratorki. Rzadziej dochodząca do głosu Kay opowiada o swym życiu w połowie lat siedemdziesiątych. Jest młodziutką mężatką, ale już doświadczoną przez los. Jako nastolatka zaszła w ciążę po wakacyjnym romansie z Hiszpanem, który nie miał zamiaru wziąć na siebie ciężaru odpowiedzialności za dziecko i jego matkę. Kay przy wsparciu rodziców urodziła i wychowuje małą Abigail. Gdy już powoli godziła się z myślą, że małżeńskie szczęście nie jest jej pisana, poznała przystojnego i szarmanckiego Foxy’ego, który zaczął obsypywać ją prezentami…

Drugą, bardziej aktywną narratorką jest Stella, opowiadająca o dzisiejszych czasach. Stella jest starsza od Kay. Przed rokiem przeszła rodzinną tragedię. Jej rodzice zginęli rozjechani na ulicy przez pirata drogowego. Z depresji powoli wyciąga Stellę Jack. Nie są jeszcze małżeństwem. Za pieniądze ze spadku Stelli kupują i remontują potężny dom, położony w podupadłym angielskim kurorcie nad morzem. Pewnego wieczora słyszą pukanie do drzwi ich nowego domu. Za drzwiami stoi kobieta w średnim wieku, skatowana przez kogoś. To Lori - jak się wkrótce okaże, ofiara przemocy domowej. Udzielenie jej gościny stanie się początkiem wielu dramatycznych zdarzeń w życiu Stelli. Łatwo się domyślić, że jej rozterki i cierpienia będą miały pewien związek z losami drugiej narratorki, Kay…

„Wszystkim kobietom ocalałym z przemocy domowej” - tak brzmi motto „Zmyślenia”. Autorka najwyraźniej dobrze odrobiła lekcje na ten temat. Przeżycia bohaterek powieści przypominają wiele historii znanych z listów publikowanych w kącikach poradniczych w prasie kobiecej. Ale w tym wypadku nie jest to zarzut. Typowe scenariusze związane z przemocą domową Jess Ryder potrafiła wykorzystać w opowieści, którą z zainteresowaniem przeczytają nie tylko kobiety. Nieco tylko rozczarować może finałowe rozwiązanie zagadki, trochę za daleko odbiegające od prozy życia. Do wybaczenia jednak - było nie było, czytamy powieść, nie pamiętnik.

Jess Ryder, Zmyślenie, Wydawnictwo Burda Książki, Warszawa 2020.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty