Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

- Zatrzymani na buspasie tłumaczą się czasem tym, że żona czeka z obiadem - mówi Maciej Daszkiewicz

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Buspas znacznie ułatwia poruszanie się pojazdom komunikacji miejskiej
Buspas znacznie ułatwia poruszanie się pojazdom komunikacji miejskiej Dariusz Bloch
Drogowcy dalej będą budować lub wyznaczać buspasy na bydgoskich ulicach. Planów jest wiele. Najbliższe dotyczą Grunwaldzkiej.

- Mamy już odpowiednie decyzje dla tego projektu. Następna może być ulica Kolbego, plan zakłada wytyczenie buspasa od granic miasta do ulicy Grunwaldzkiej - mówi Marek Stanek, naczelnik Wydziału Przygotowania Inwestycji ZDMiKP w Bydgoszczy.
[break]
- Cały czas pracujemy nad tą ulicą, bo z naszych analiz wynika, że - poza skrzyżowaniem z Grunwaldzką - największym problemem są użytkownicy dróg skręcający w lewo. Kolbego jest poprzecinana prostopadłymi drogami, a kierowcy, chcący tam wjechać, blokują ruch. Tak więc może wytyczenie lewoskrętów na Kolbego by wystarczyło?

Zdaniem drogowców obecne buspasy nie mają znaczącego wpływu na pogorszenie się warunków jazdy dla samochodów osobowych.

- Buspas przy Wyszyńskiego jest tego wzorcowym przykładem. Wbrew pozorom, nie jest też źle przy 3 Maja, gdzie problem pojawia się dopiero przy samym rondzie - zauważa naczelnik.

Rozczarował za to buspas od ulicy Magnuszewskiej.

- Liczyliśmy na większe efekty. Z jednej strony działania mieszkańców ul. Nowowiejskiego (chcieli możliwości prawoskrętu i ją dostali) doprowadziły do przełamania buspasa. Z drugiej, wszedł ITS, który uregulował ruch na rondzie, przez co komplikacje w komunikacji zbiorowej nie są wielkie - wyjaśnia Marek Stanek.

Niekiedy korzyści z buspasów psują sami kierowcy, którzy zajmują miejsce dla komunikacji zbiorowej. Do poruszania się buspasem mają prawo pojazdy komunikacji zbiorowej na regularnych liniach (a więc nie autobusy turystyczne) i jeśli wskazują na to znaki - taksówkarze. - Taka jazda może się skończyć dla nieuprawnionych kierowców 100-złotowym mandatem i punktem karnym - mówi nadkom. Maciej Daszkiewicz z KWP w Bydgoszczy.

Choć prawo nie wspomina o wyjątkach, to policjanci indywidualnie podchodzą do zatrzymanych na buspasach kierowców - niekiedy okazuje się bowiem, że wiozą na przykład ciężko chorą osobę. - Zdarza się jednak, że tłumaczą się tym, że żona czeka z obiadem, a to nie jest już wyższa konieczność - podkreśla Daszkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!