Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamku, teatrze, pierzejo wróć do Bydgoszczy! Tylko, czy to dobry pomysł?

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Przebudowa Starego Rynku zakończy się w czerwcu, ale zachodniej pierzei, przynajmniej na razie nie będzie. Prezydent Rafał Bruski nie zamyka jednak ostatecznie sprawy
Przebudowa Starego Rynku zakończy się w czerwcu, ale zachodniej pierzei, przynajmniej na razie nie będzie. Prezydent Rafał Bruski nie zamyka jednak ostatecznie sprawy Dariusz Bloch
Stary Rynek z zachodnią pierzeją, plac Teatralny z Teatrem Miejskim, a starówka z zamkiem? Ostatnio coraz więcej środowisk domaga się odbudowania w Bydgoszczy nieistniejących już obiektów.

Zachodnią pierzeję i Teatr Miejski mogą jeszcze pamiętać starsi bydgoszczanie. Pierzeję rozebrano w 1940 roku, okazały teatr spłonął w 1945. Jak wyglądał zamek bydgoski, możemy wyobrazić sobie jedynie, oglądając replikę stojącą przy Grodzkiej. Istniał do 1656 roku, chociaż ruiny zamku dotrwały do 1895 roku.

Sprawa ewentualnej odbudowy zachodniej pierzei wzbudza emocje od lat. Bo jeśli myśleć o odbudowie, to w jakiej formie: historycznej, czyli z kościołem i przylegającymi do niego kamienicami? A może w bardziej nowoczesnej formie?

Pomysły na zachodnią pierzeję sprzed 10 lat!

- Jeśli będzie szeroka zgoda na odbudowanie zachodniej pierzei na Starym Rynku, to też to uczynimy. Zwróciłem się już w tej sprawie do TMMB - napisał we wrześniu 2018, w trakcie kampanii wyborczej, prezydent Rafał Bruski.

Od lat zwolennikiem rekonstrukcji zachodniej pierzei jest Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, a w jego imieniu Stefan Pastuszewski: - Uzasadnione to jest nie tylko walorami estetycznymi, historycznymi i sentymentalnymi tejże pierzei, ale też i faktem, że pozostałe trzy pierzeje, z małymi wyjątkami, mają określony charakter, zbieżny z charakterem utraconej pierzei.

- Od lat jestem zwolennikiem odbudowy zachodniej pierzei rynku, w jej historycznym kształcie - mówi z kolei prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta. - To podyktowane jest istnieniem historycznych przesłanek - liczne fotografie, zachowane fundamenty, Archiwum Państwowe w Bydgoszczy posiada szczegółowe projekty fasad budynków, w tym kościoła.

Pojawiły się też głosy, by odbudować zamek bydgoski. Dyskusję wywołał na ostatniej sesji radny Jarosław Wenderlich, mówiąc, iż na spotkaniu z okazji obchodów Roku Wolności pomysł odbudowy zamku bydgoskiego przedstawił prof. Jacek Woźny, rektor UKW. Wśród zwolenników odbudowy zamku Wenderlich wymienił Jerzego Derendę, prezesa Towarzystwa Miłośników Bydgoszczy.

Jakiś czas temu narodził się też pomysł, by na placu Teatralnym znowu stanął Teatr Miejski. Powstało nawet stowarzyszenie na rzecz odbudowy teatru.

Póki co wszystkie trzy propozycje pozostają w sferze planów. Czy kiedyś się ziszczą? Czas pokaże.

Flesz - Smog skraca nam życie. Jesteśmy jak palacze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zamku, teatrze, pierzejo wróć do Bydgoszczy! Tylko, czy to dobry pomysł? - Gazeta Pomorska