Już niebawem sprzedawca będzie mógł poprosić o dowód osobisty osobę, która będzie chciała kupić napój energetyczny. Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę, 23 sierpnia, nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym. Zgodnie z nią zabrania się sprzedaży napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny osobom poniżej 18. roku życia.
Częściowy zakaz sprzedaży napojów energetycznych w Polsce
Ograniczenie wiekowe to jednak nie wszystkie zmiany dotyczące napojów energetycznych. Napojów zawierających taurynę/kofeinę nie będzie można sprzedawać na terenie jednostek systemu oświaty oraz w automatach.
Dodatkowe obowiązki zostaną nałożone na producentów i importerów "energetyków". Jak czytamy w ustawie, producent lub importer napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny będzie zobowiązany do oznaczenia opakowania widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści "Napój energetyzujący" lub "Napój energetyczny".
Za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny uważa się wyrób w postaci napoju będący środkiem spożywczym (...), w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nim naturalnie - napisano w nowelizacji.
POLECAMY: Tak żyje i podróżuje Natalia Kaczmarek i Konrad Bukowiecki - szczęśliwa para polskich lekkoatletów - zobacz zdjęcia
Zakaz sprzedaży "energetyków". Jakie kary?
Za łamanie zakazu ustawa przewiduje wysokie kary:
- "Kto, wbrew postanowieniom sprzedaje napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny, podlega karze grzywny do 2000 zł" - przewiduje nowelizacja.
- Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie wykroczenia
- Sąd może orzec przepadek napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy
Nawet 200 000 zł kary będzie mógł dostać podmiot, który będzie produkował lub importował napoje z dodatkiem tauryny/kofeiny bez wymaganych w nowelizacji oznaczeń. Przepisy zaczną obowiązywać od stycznia 2024 roku.
W przypadku wątpliwości co do pełnoletności kupującego sprzedawca może żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego - fragment nowelizacji ustawy
