MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedziele handlowe - czerwiec 2024. W którą niedzielę sklepy będą otwarte? Co z liberalizacją zakazu?

Michał Sierek
Michał Sierek
Pomysłodawcy zmian tłumaczą, że mogą one przynieść wzrost obrotów o 4 proc. oraz możliwość zwiększenia zatrudnienia (o 40 tysięcy miejsc pracy).
Pomysłodawcy zmian tłumaczą, że mogą one przynieść wzrost obrotów o 4 proc. oraz możliwość zwiększenia zatrudnienia (o 40 tysięcy miejsc pracy). Archiwum Polska Press
W 2024 roku mamy siedem niedziel handlowych - jedna z nich wypada w czerwcu (w ostatnią niedzielę miesiąca). Czy zakaz handlu zostanie zliberalizowany? Do Sejmu trafił projekt Polski 2050 w tej sprawie. Nie ma jednak pewności, czy zostanie on przyjęty, ponieważ w samej koalicji zdania w tej sprawie są podzielone. Za odrzuceniem projektu już w pierwszym czytaniu opowiada się Lewica. Co dokładnie zakłada nowelizacja?

Posłowie Polski 2050 chcą liberalizacji przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele. Odpowiedni projekt został już skierowany do Sejmu - nie ma jednak pewności, czy zostanie przegłosowany. Nie ma jedności w koalicji co do zmian w tym zakresie. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu (głosowanie w tej sprawie ma się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu).

Będą dwie niedziele handlowe w miesiącu? Co zakłada nowelizacja?

Co zakłada projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni?

Autorzy projektu chcą, by dopuszczone były dwie niedziele handlowe w miesiącu (pierwsza i trzecia). Za pracę w taką niedzielę przysługiwałoby wynagrodzenie 200 proc. Pracodawca musiałby również wyznaczyć dzień wolny sześć dni przed albo sześć dni po dniu pracy w niedzielę.

Pomysłodawcy zmian tłumaczą, że mogą one przynieść wzrost obrotów o 4 proc. oraz możliwość zwiększenia zatrudnienia (o 40 tysięcy miejsc pracy). Dodatkowo, więcej niedziel handlowych miałoby przyczynić się do zmniejszenia marnowania żywności.

Niedziele handlowe 2024 - lista

Obecne przepisy dopuszczają siedem niedziel handlowych w miesiącu. Dodatkowo sklepy nie mogą być otwarte po godzinie 14.00 w Wielką Sobotę oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. Sklep może być otwarty jeśli za ladą stanie właściciel - zakaz dotyczy jedynie zlecania pracy w handlu zatrudnionemu pracownikowi.

Tak przedstawia się lista pozostałych handlowych niedziel w 2024. Jedna z nich wypada w ostatnią niedzielę czerwca:

  • 30 czerwca
  • 25 sierpnia
  • 15 grudnia
  • 22 grudnia

Warto wiedzieć: Osoby, które naruszą przepisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę, podlegają karze grzywny w wysokości od 1 000 do 100 000 zł. Za złośliwe lub uporczywe działania naruszające przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności.

Przepisy zakazujące handlu w niedziele i niektóre święta nie dotyczą części działalności. Otwarte mogą być między innymi piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, apteki, stacje benzynowe, placówki pocztowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski