Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyrzucili go z lokalu, on wrzucił im gaz łzawiący... [kalendarium bydgoskie, 5 stycznia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 5 stycznia [Kalendarium "Expressu"].

5 stycznia 1401 roku wydana została bulla papieża Bonifacego IX skierowana do karmelitów bydgoskich, w której znalazła się wzmianka o położeniu klasztoru „poza murami miasta”, co przyjęło się uważać za świadectwo istnienia w tych czasach murów obronnych wokół miasta, choć wokół tej kwestii historycy mają różne zdania. W bulli miasto zostało nazwane po łacinie „Bromburg”.

5 stycznia 1814 roku miała miejsce druga już w Bydgoszczy uroczystość żałobna, tym razem w kościele pojezuickim pw. Św. Krzyża na Starym Rynku dla uczczenia pamięci księcia Józefa Poniatowskiego, który poniósł śmierć pod Lipskiem.

5 stycznia 1919 roku w Bydgoszczy powstała tajna organizacja niepodległościowa pn. Pływacy, która działała pod przykrywką sportowej sekcji pływackiej bydgoskiego Sokoła. Celem działalności było przygotowanie zbrojnego powstania przeciwko zaborcy.

5 stycznia 1922 roku bydgoska policja aresztowała na gorącym uczynku dwie kobiety, które systematycznie okradały bydgoską farę. Złodziejki wpadły na gorącym uczynku po tym, jak rozbiły skarbonkę umieszczoną obok groty, a także wyniosły skrzynkę ustawioną przy żłóbku, którą – po opróżnieniu – wrzuciły do Brdy.

5 stycznia 1928 roku woda w Brdzie w Bydgoszczy osiągnęła tak wysoki poziom na skutek odwilży po opadach śniegu, że jej stan zagroził przerwaniu grobli przy ul. Tamka i w konsekwencji zalaniem centrum miasta. Sytuację udało się opanować dzięki szybkiej akcji z udziałem wojska. Po tym zdarzeniu dyskutowano nad zasypaniem w przyszłości Młynówki i likwidacją tzw. Wenecji Bydgoskiej.

5 stycznia 1962 roku w lokalu Parnasik przy obecnej ul. 19 Marca 1981 r. w Bydgoszczy wyproszony z powodu awanturowania się 20-letni bydgoszczanin zemścił się za to, wrzucając do środka pojemnik z gazem łzawiącym, co spowodowało panikę i opuszczenie lokalu przez wszystkich gości.

Zobacz również:

3 stycznia 2008 roku, po 39 latach funkcjonowania, definitywnie zamknięty został budynek „Kaskady” na rogu Starego Rynku i ul. Mostowej. Budynek zakupił znany bydgoski cukiernik Adam Sowa, który po jego rozbiórce zabudował to miejsce w inny sposób, m.in. odtwarzając dawną ulicę Jatki.

Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]

5 stycznia 1964 roku w sali wystaw artystycznych w Pomorskim Domu Sztuki w Bydgoszczy otwarto wystawę 113 projektów zgłoszonych na konkurs pomnika Walki i Męczeństwa, który miał stanąć na Starym Rynku w Bydgoszczy.

5 stycznia 1966 roku w bydgoskich sklepach pojawiły się pierwsze butelki nowego napoju „Polo-cockta” produkowanego przez Powszechną Spółdzielnię Spożywców „Społem” w Bydgoszczy. Miał on imitować popularną już wówczas na świecie colę, w Polsce niedostępną. Rozlewano go do butelek o pojemności 0,25 l. Surowce do produkcji „Polo-cockty” sprowadzano z Jugosławii. Napój cieszył się powodzeniem do czasu pojawienia się prawdziwej coli w 1972 roku.

5 stycznia 1972 roku przy ulicy Sułkowskiego na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy oddano do użytku hotel Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

5 stycznia 1973 roku w nocy po południowej stronie Bydgoszczy pojawiła się wielka łuna. Jej powodem był pożar w Zakładach Odzieżowych „Modus”, w baraku – magazynie, gdzie przechowywano opakowania. Przyczyną był niewyłączony piecyk do ogrzewania. Pożar został opanowany po około godzinnej akcji straży. Straty oszacowano na ok. milion złotych.

5 stycznia 1982 roku wojewoda bydgoski Bogdan Królewski wydał zgodę na wznowienie działalności Państwowej Opery w Bydgoszczy, nieczynnej, jak wszystkie instytucje kulturalne, od wprowadzenia stanu wojennego. Na początek wystawiono baśń „Piotruś i wilk”. Następnego dnia wznowił działalność Teatr Polski, a kolejnego – Teatr Kameralny. W każdym przypadku prezentowane były – na wszelki wypadek - tylko sztuki dla dzieci.

5 stycznia 1988 roku kilkudziesięciu pracowników Zakładów Rowerowych „Romet” w Bydgoszczy zatruło się w miejscowej stołówce po zjedzeniu ozorów w zupie. 30 osób trafiło do szpitala.

5 stycznia 1989 roku o godz. 5.35 rano doszło na skrzyżowaniu ul. Czerwonej Armii i Królowej Jadwigi w Bydgoszczy do zderzenia autokaru z tramwajem. Rannych zostało 14 osób, straty okazały się być znaczne. Od tej pory sygnalizacja świetlna na tym skrzyżowaniu, działająca dotąd od godz. 6 rano, „pracowała” już od piątej.

5 stycznia 1994 roku władze Bydgoszczy poinformowały o przeniesieniu festiwalu filmowego Camerimage z Torunia do Bydgoszczy. Trzecia edycja festiwalu miała odbyć się w naszym mieście na przełomie listopada i grudnia 1995 roku. Potem jednak organizatorzy z pomysłu się wycofali. Festiwal „wylądował” w Bydgoszczy dopiero w 2010 roku.

5 stycznia 1995 roku w hali Zawiszy w Bydgoszczy odbyła się pokazowa walka bokserska, w której spotkali się dwukrotny mistrz olimpijski Jerzy Kulej oraz wokalista Wałów Jagiellońskich, Grzegorz Bukała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera