Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała Bydgoszcz przed wybuchem II wojny światowej - zobacz archiwalne zdjęcia

OPRAC.:
Jakub Kisiel
Jakub Kisiel
Prezentujemy dawne zdjęcia Bydgoszczy z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Zobacz, jak przed stu laty wyglądała Bydgoszcz >>>
Prezentujemy dawne zdjęcia Bydgoszczy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zobacz, jak przed stu laty wyglądała Bydgoszcz >>>Narodowe Archiwum Cyfrowe
W przyszłym roku przypada 80. rocznica zakończenia II wojny światowej, która odebrała życie kilku milionom Polaków, a także na zawsze zmieniła krajobraz wielu miejsc. Postanowiliśmy przypomnieć, jak wyglądała Bydgoszcz przed wybuchem II wojny światowej. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Blisko 150 lat niewoli

Gdy w 1772 roku Bydgoszcz podczas pierwszego rozbioru Polski została wcielona do Prus, z pewnością nikt nie przypuszczał, że na powrót do macierzy przyjdzie czekać blisko półtora wieku.

20 stycznia 1920 roku wojska polskie wkroczyły na Stary Rynek, ale formalne przekazanie władzy z rąk niemieckiego burmistrza Hugo Wolffa odbyło się w ratuszu dzień wcześniej. Bydgoszcz po 148 latach niewoli powróciła w granice państwa polskiego.

Bydgoszcz w dwudziestoleciu międzywojennym

Od odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości minęło już ponad sto lat, a miasto w tym czasie przeszło ogromną metamorfozę. Co prawda nadal możemy podziwiać wiele budynków wybudowanych na przełomie XIX i XX wieku, ale krajobraz miasta uległ zmianie.

Postanowiliśmy przypomnieć, jak wyglądała Bydgoszcz w okresie międzywojnia, a więc w latach 1918-39. Dzięki fotografiom dostępnym w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy zobaczyć, jak kiedyś wyglądało nasze miasto.

Tak wyglądała Bydgoszcz przed wybuchem II WŚ

Na wybranych przez nas zdjęcia można zobaczyć wiele miejsc, które dziś wyglądają już zupełnie inaczej. Ze Starego Rynku zniknął chociażby pojezuicki kościół pw.św.Ignacego Loyoli, który został zburzony przez hitlerowców.

Obok dzisiejszego Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Świętej Trójcy przebiegał Kanał Bydgoski, który z czasem został zasypany. Z krajobrazu miasta zniknął również Teatr Miejski, który znajdował się na Placu Teatralnym.

Zobacz, jak na przestrzeni blisko stu lat zmieniła się Bydgoszcz! Dawne zdjęcia naszego miasta prezentujemy w galerii poniżej.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera