MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak jedzie się teraz rowerem z Bydgoszczy nad Jezioro Jezuickie. Zobaczcie opis i zdjęcia

Marek Weckwerth
Na trasie w Chmielnikach nad Jeziorem Jezuickim spotkaliśmy dwie młode mieszkanki Nowej Wsi Wielkiej, które chwaliły nową inwestycję. - Dzięki niej możemy bezpiecznie i wygodnie przejechać z naszej miejscowości nad jezioro – powiedziały. Eskapadę kontynuowały wokół jeziora i czerwonym szlakiem do NWW.
Na trasie w Chmielnikach nad Jeziorem Jezuickim spotkaliśmy dwie młode mieszkanki Nowej Wsi Wielkiej, które chwaliły nową inwestycję. - Dzięki niej możemy bezpiecznie i wygodnie przejechać z naszej miejscowości nad jezioro – powiedziały. Eskapadę kontynuowały wokół jeziora i czerwonym szlakiem do NWW. Marek Weckwerth
6 kilometrów gładkiego jak stół asfaltu – to niezła gratka dla miłośników jazdy na dwóch kółkach, ale także dla piechurów. Mowa o nowym ciągu pieszo – rowerowym między Nową Wsią Wielką a podbydgoską Brzozą.

Trasę wytyczono na tym odcinku wzdłuż drogi krajowej nr 25 i właśnie oddano do użytku. Najbardziej spodobała się cyklistom, którzy nie omieszkali sprawdzić jak poszło drogowcom już w miniony, ostatni kwietniowy weekend. Pojawiło się ich naprawdę sporo, a i my (w osobie autora tekstu i zdjęć) odcinek trasy między Prądocinem a Brzozą przejechaliśmy.

Przed nami cała majówka, nad którą pięknie i ciepło ma świecić słońce, więc okazja do kolejnych wyjazdów jest doskonała.

Dziennikarz „Gazety Pomorskiej” wybrał się na indywidualną przejażdżkę z Bydgoszczy, wjeżdżając do Puszczy Bydgoskiej doskonale znaną rowerzystom (a także kierowcom, bo auto także przejedzie) ulicą Dąbrowa. Można nią dojechać do Piecek i Prądocina nad Jeziorem Jezuickim, przekraczając po drodze ruchliwą drogę krajową nr 10 i wycięty w pień szeroki pas pod budowę drogi ekspresowej S10.

- Dobrze, że postanie „eska”, ale tego lasu szkoda. Ileż to hektarów poszło pod topór – pytał retorycznie spotkany przeze mnie rowerzysta.

Między Bydgoszczą a Pieckami na trasie wiodącej ulicą Dąbrowa znajdują się dwa dobrze urządzone przez Nadleśnictwo Bydgoszcz parkingi śródleśne, gdzie można w cieniu odpocząć, a trzeci w samych Pieckach nad jeziorem.

Ścieżką rowerową przez Prądocin

Z Piecek, gdzie znajduje się dzika plaża (ulubione miejsce kąpieli bydgoskich morsów) i w sąsiedztwie – w Prądocinie, gdzie funkcjonuje płatna plaża, kawiarnia i hotel, ulicą Leśną można dojechać do skrzyżowania z ul. Ogrodową i skręcić w prawo w tę ostatnią.

To też może Cię zainteresować

Ogrodowa, a to także droga powiatowa nr 1550C, wzdłuż której zbudowano wygodną ścieżkę rowerową. Tą zaś dojedziemy do drogi krajowej nr 25 i nowo oddanego ciągu pieszo – rowerowego Nowa Wieś Wielka – Chmielniki- Brzoza.

Z tego więc miejsca – wyjeżdżając z Prądocina – można skręcić w lewo na NWW lub w prawo na Chmielnki i Brzozę. Fragment trasy wiodący przez Chmielniki przy brzegu Jeziora Jezuickiego jest zdecydowanie najbardziej malowniczy. Zaraz też można skręcić w prawo – w drogę dojazdowa do plaży w Chmielnikach, która otwiera się już na majówkę.

Niestety, wszystko co piękne ma swój kres i tak jest także z naszą pachnącą jeszcze świeżością tras – już na terenie Brzozy, choć nie jest to jeszcze centrum tej podbydgoskiej wsi, ciąg pieszo – rowerowy kończy się i dalej trzeba jechać poboczem drogi krajowej, na szczęście utwardzonym i oddzielonej od jezdni linią ciągłą.

W kierunku Piecek

Większość rowerzystów nie chce jednak jechać ruchliwą drogą i wkrótce skręca w prawo zgodnie z drogowskazem „Piecki 4” (to liczba kilometrów).

Asfaltowa szosa przez zachodni skraj Puszczy Bydgoskiej zapewnia dojazd do osady nad jeziorem i do wspomnianej na wstępie ulicy Dąbrowa, którą można wrócić do Bydgoszczy. Cykliści z Nowej Wsi Wielkiej mogą skręcić w prawo – także we wspomniane już ulice Leśną i Ogrodową i zamknąć pętlę wokół Jeziora Jezuickiego. Mogą też jechać dalej Leśną i czerwonym szlakiem, które prowadzą do ich miejscowości.

* 6-kilometrowy nowy ciąg pieszo – rowerowy wzdłuż DK 25 jest najdłuższym wybudowanym w ostatnich latach na sieci dróg krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w województwie kujawsko-pomorskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak jedzie się teraz rowerem z Bydgoszczy nad Jezioro Jezuickie. Zobaczcie opis i zdjęcia - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski