https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wsiąść do... „Andrzeja Szwalbego” czy może do „Ferdinanda Lepckego”?

Krzysztof Błażejewski
Czy jeden z tramwajów do Fordonu nosić będzie imię twórcy Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbego, przekonamy się w połowie grudnia
Czy jeden z tramwajów do Fordonu nosić będzie imię twórcy Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbego, przekonamy się w połowie grudnia Tomasz Czachorowski
Kapituła wybrała 20 nazwisk osób w różny sposób związanych z Bydgoszczą i dla jej rozwoju zasłużonych. Ale nowych tramwajów typu Swing z bydgoskiej Pesy będzie tylko 12. To mieszkańcy miasta wskażą, czyje imiona i nazwiska nosić będą te pojazdy.

[break]
Od wczoraj trwa zorganizowane przez Urząd Miasta Bydgoszczy głosowanie na nazwy nowych tramwajów do Fordonu. Jednocześnie od dziś przez cały tydzień organizatorzy publikować będą na swoim facebookowym profilu pytania konkursowe. Na zwycięzcę zabawy czeka tablet.

Wybrać 12 z 20

Kandydatów do tego, by ich imię i nazwisko znalazły się na zaszczytnym miejscu na nowym tramwaju, jest w tej chwili 20. Tyle osób spośród kilkudziesięciu zgłoszonych propozycji wybrała kapituła, w której znaleźli się naczelni redaktorzy lokalnych gazet, prezesi TVP Bydgoszcz i Radia PiK, a także prezes Pesy - Tomasz Zaboklicki, prezes TMMB Jerzy Derenda oraz w imieniu Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy Dariusz Falkowski, a także prezydent Rafał Bruski, który przewodniczył obradom kapituły.

PESA Bydgoszcz SA dostarczy 12 tramwajów typu Swing. Całkowita wartość inwestycji to 437 mln zł. - Urząd Miasta Bydgoszczy

Na liście tej znaleźli się ludzie z różnych czasów, parający się różnego rodzaju działalnością, związani z naszym miastem w rozmaity sposób. Są w gronie tym pewniaki, czyli postaci znane i cenione w Bydgoszczy od lat, które stały się jej niejako reprezentantami, są jednak także i pewne niespodzianki, a raczej fuksy, czyli czarne konie.

PRZECZYTAJ:Barciszewski się wykoleił

Jak można było się spodziewać, w wybranej dwudziestce są międzywojenni prezydenci Bydgoszczy Leon Barciszewski i Jan Maciaszek, honorowi obywatele miasta jak Jan Biziel - lekarz i działacz narodowy i społeczny - oraz Tadeusz Nowakowski, dziennikarz Radia Wolna Europa. Jest tam zasłużony dla polskości w czasach zaborów ksiądz Ryszard Markwart oraz genialny matematyk, który z kolegami złamał szyfr niemieckiej „Enigmy”, Marian Rejewski.

Ludzie sztuki i sportu

Nadspodziewanie liczne jest grono przedstawicieli kultury i sztuki: kapituła zaproponowała bowiem uhonorowanie imieniem i nazwiskiem wypisanym na tramwaju takich osób, jak były dyrektor książnicy miejskiej Witold Bełza, pisarz Adam Grzymała-Siedlecki, aktor Teatru Polskiego Hieronim Konieczka, pisarz, autor „Mostu Królowej Jadwigi” Jerzy Sulima-Kamiński, architekt, budowniczy licznych kamienic Józef Święcicki, pisarz, malarz i rzeźbiarz Marian Kaczmarek-Turwid oraz patron bydgoskiego muzeum, który swoją spuściznę tej placówce właśnie powierzył - Leon Wyczółkowski.

Liczna grupa wybitnych bydgoszczan to sportowcy: lekkoatleci Teresa Ciepły i Zdzisław Krzyszkowiak, wioślarz Teodor Kocerka oraz żużlowiec Mieczysław Połukard. Za wspomniane wcześniej czarne konie można uznać kandydatury... hollywoodzkiej gwiazdy Poli Negri, mało znanego w mieście pruskiego budowniczego Kanału Bydgoskiego Ernsta Conrada Petersona czy berlińskiego rzeźbiarza Ferdinanda Lepckego, autora dzieł, które weszły do bydgoskiego kanonu, czyli Łuczniczki i Potopu. Szczególnie zaskakująca jest ta ostatnia propozycja, Lepcke bowiem, poza stworzeniem wspomnianych rzeźb, niczym się dla Bydgoszczy nie zasłużył. Ale może to wystarczy...

Głosowanie do 14 grudnia

Głosy na przedstawione propozycje nazw dla tramwajów oddawać będzie można do poniedziałku, 14 grudnia, do godz. 20.00. Osoby, które zagłosują na nazwy tramwajów, będą mogły wziąć udział w konkursie. Szczegóły całej zabawy są dostępne na stronie facebookowej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kruk
Krytykanctwo pomysłu nazwania tramwajów /numeracja wozów jak i linii zostaje przecież/ świadczy o małości krytykantów. To przez was Bydgoszcz jest nijaka. Znaleźliście się w dużym mieście dzięki awansowi społecznemu z okresu PRL /lub waszych rodziców/, kiedy to ze wsi do miast wyemigrowały miliony ludzi. Żyjecie w tym mieście ale go nie rozumiecie. Mentalnie nadal pozostaliście pasterzami gęsi na miedzach. Wszystko krytykujecie, nic wam się nie podoba, choć sami na nic pomysłu nie macie.
b
banas
Kto sfinansuje ten "pomysł" kapituła?? UM? MZK?? Niema nic za darmo!! Może pomysłodawca i kapituła za swoich zapłacą by mieszkańcom zrobić "radość"?? Nazwijmy sprawę po ludzku,,już mamy takich co lepiej wiedzą co dla ludzi dobre!! Niech sami poniosą koszty!!! Kto za??
T
TO JA
W TV 24H NAZWISKA I TUTAJ TRAMWAJE JESZCZE................ może Duda?
m
max
Co za kretyn wpadł na pomysł nazywania tramwajów zamiast ich numeracji. Radni nie potrafią zapewnić Bydgoszczanom rozsądnego prezydenta, doprowadzili do sytuacji kiedy klecha z Torunia "przyklepał" wsiowego kandydata na wojewodę. Przed wjazdem do miasta postawić tablicę - "teren zaPISiony".
c
cezar
kolejny genialny pomysl zidiocialych wladz i rajcow,cieszyla by mnie bimba o nazwie-nedza spoleczna polakow-
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski