https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wraca temat odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku. Prezydent jest za jej historyczną rekonstrukcją

„Prezydent, który odbuduje zachodnią pierzeję w historycznym kształcie, przejdzie do historii” - zgodzili się społecznicy walczący o rekonstrukcję tej budowli
„Prezydent, który odbuduje zachodnią pierzeję w historycznym kształcie, przejdzie do historii” - zgodzili się społecznicy walczący o rekonstrukcję tej budowli arch.
Czy w pierzei ma być kościół? A jeśli nie, to co z krzyżami na wieży? Czy budynki na tyłach fasady mogą mieć nowoczesną bryłę? Społecznicy i Rafał Bruski porozumieli się m.in. w tych kwestiach.

[break]
Gdyby odbudowa pierzei miałaby się rozpocząć po ubiegłotygodniowych, konsultacjach prezydenta z gronem społeczników zainteresowanych tym tematem (reprezentowali: Polskie Towarzystwo Historyczne, Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, Społeczny Komitet Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei im. Andrzeja Szwalbego, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół II Bydgoszcz - Fordon, Akcję Katolicką, Społeczną Radę ds. Estetyki Bydgoszczy), na Starym Rynku stanęłaby budowla z dwiema wieżami z krzyżami, z fasadą znaną z dawnych pocztówek, z przestrzenią kulturotwórczą z funkcją sakralną (czyli bez odtwarzanie kościoła), w której odbywałyby się okolicznościowe nabożeństwa.

Tylko pod tym znakiem

Goście prezydenta Bruskiego zgodzili się z jego obawą dotyczącą odtwarzania kościoła bez udziału strony Kościoła (biskup nie był zainteresowany świątynią w tym miejscu, Kościół zrzekł się działki - przyp. red.).

- Stałbym się pierwszym prezydentem, który wznosi świątynię za publiczne pieniądze, bez udziału tych, którzy kościół powinni wypełnić treścią - zauważył Rafał Bruski. Prezydent miał także wątpliwości odnośnie krzyży na wieżach świeckiej, w myśl nowych ustaleń, budowli. - Krzyż nie jest własnością biskupa, to symbol chrześcijaństwa, a skoro mówimy o odbudowie historycznej fasady, to tego znaku nie może na szczycie zabraknąć. - zaznaczył Stefan Pastuszewski.

Kolejny ważny wątek w dyskusji - sprawa pomnika. - Byłbym za szukaniem innej formy upamiętnienia wydarzeń na rynku - to opinia Rafała Bruskiego.

Wieża jak magnes

Goście prezydenta w przesłanych wcześniej do ratusza wytycznych, pomnik na rynku widzieli jako tło dla pierzei, zgodzili się jednak, że na świecie proponuje się doskonałe symboliczne (np. z udziałem światła) sposoby upamiętniania martyrologii. - Nie będziemy się przykuwać do pomnika - uspokoił Andrzej Adamski (Społeczny Komitet Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei), w przeszłości orędownik pozostawienia postumentu.

- Dawniej istniało ryzyko, że nie będzie ani pierzei, ani pomnika, dlatego wiele środowisk walczyło o pomnik. Dziś mówimy o pierzei. Od 25 lat jestem depozytariuszem idei jej odbudowy w historycznym, najlepiej z 1848 roku, kształcie, z barokowymi wieżami, z funkcją sakralną albo z przestrzenią sakralną. Jestem pewien, że takie miejsce przyniosłoby wielkie korzyści duszpasterskie naszemu miastu. Natomiast obecność wież z punktami widokowymi byłaby turystycznym rarytasem.

- Warto także sprawdzić, w jakim stanie są podziemia zachodniej pierzei, zachowały się przecież w idealnym stanie plany - to postulat prof. Dariusza Markowskiego (Społeczna Radę ds. Estetyki Miasta). - Możemy zyskać idealną przestrzeń do zaprezentowania historii Starego Rynku właśnie tam.

Prezydent zapowiedział konsultację z archeologami w sprawie podziemi i rozmowę z biskupem na temat sakralnej funkcji części pierzei. - Chciałbym także na podstawie naszych uzgodnień stworzyć wizualizację pierzei. Pokażemy ją mieszkańcom, zapytamy ich czy są za odbudową. Decyzji nie będę podejmował jednoosobowo, albo w gronie sześciu osób. Chodzi przecież o najważniejsze miejsce w mieście, o publiczne pieniądze, o niezwykle ważną budowlę, którą zostawimy przyszłym pokoleniom.

Komentarze 29

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
podpisuję się pod pomysłem: Kościół na bydgoskim Starym Rynku powinien zostać odbudowany. To bardzo dobry pomysł.
G
Gość
......od Torunia to mozecie dostac jedynie kopa :) Drezna I Torunia nie da sie porownac do Bydgoszczy bo to tak samo jakby porownac Porsche do Trabanta ,gdzie Twoje miasto jest tym drugim :) Nie zycze Wam zle ,ale nie zabierajcie sie do budowy lub odbudowy jakis wielkich inwestycji ,poniewaz bankowo je spieprzycie ,dajecie duuuupy wrecz koncertowo na wszystkich frontach ,ale nie bojcie sie ta lepsza stolica tego wojewodztwa podciagnie Was,bo to normalnie rece opadaja.
o
obiektywny
Tam powinna byc rekonstrukacja historycnej pierzei i basta! Potem mozemy mysle co w srodku wsadzic- moga byc to sklepy, cos na mode krakowskich sukiennic z rekodzielem kujawskim ktore stana sie kolejna atrakcja turystyczna Bydgoszczy. Teatr na Focha tez koniecznie odbudowac ale drugi teatr jest nam niepotrzebny wiec za historyczna fasada mozna ulokowac luksusowe buira a pod gmachem dwu lub trzypoziomowy parking podziemny bo ich jest ciagle za malo w naszym Centrum.
w
wyborca z TDA + TDI
Mada, gdzie Rzym a gdzie Krym ? Zachem pamięta o swej obrończyni... Ciemnej !
M
Madzia
i cóż ci to przeszkadza drogi wyborco. Wilhelmshaven pamięta o ofiarach.
J
Jacek
Ola w Toruniu był pomysł nawet na rekonstrukcję zamku krzyżackiego . W ostatnim okresie wyszlifowano ( wypiaskowano ) wszystkie toruńskie gotyki na kolor różowy. Co w tym czasie robili eksperci z Wydziału Sztuk Pięknych ? Przez 70 lat wydział ten nie dopracował się właściwych metod konserwacji zabytków ceglanych , mimo , ze województwo posiada ich najwięcej w skali całego Kraju !
w
wyborca
My Bydgoszczanie pamiętamy Pani Madziu, czego nie można PO-wiedzieć o lokatorach ratusza - "naszych" oficjelach. Taka tow. Grażyna Ciemna wylazła w godzinach pracy z ratusza by się piwska nazłopać na Polskiej Fladze z Włochami podczas Euro 2012 na Starym Rynku w miejscu gdzie w 1939 Roku mordowano niewinnych Bydgoszczan przez okupanta a taki tow. Jasiukiewicz wolał pamiętać o udekorowaniu tablicą pamiątkową chałupy czerwonego Sulimy niż odbudować wiernie brakujące nam zabytki za jego prezydentury. Teraz one oba pewnie wystartują w jesiennych wyborach z partii zjednoczonej lewicy.
M
Madzia
ta część miasta ma wyjątkowo patriotyczne tradycje, warto przypominać.
d
do bi(e)sa Olafa
My z naszym Panem Twardowskim przymykamy tu na górze z obrzydzeniem jedno oko, gdy nad Wisłą te stare gotyki w lipcowym skwarze zaczynają swe dotyki. Wolimy sięgać wzrokiem nad Brdę, tam młódki parzą się hardcorowo w... PO-krzywach, streaptasowo i antystresowo na te Wasze "Gotyki na dotyki"
T
Tomasz
Inne miasta już dawno uporały się z odbudową historycznej zabudowy. W Bydgoszczy nowa zabudowa narożnika ul. Mostowej uświadomiła wszystkim malkotentom , że lepiej rekonstruować niż budować szklane plomby. Zachodnia pierzeje to raptem cztery kamieniczki i stosunkowo niewielki gabarytowo kościół - ważny jednakże ze względu na dominantę unikalnej fasady z dwoma wieżami . Rekonstrukcja winna nawiązywać do pierwotnych wczesnobarokowych hełmów wież , zrzuconych przez huragan w 1848r. Dokładnie odtworzona makieta tej pierwotnej wieży znajduje się w Muzeum Okręgowym .Kościół nie musi pełnić funkcji sakralnych z uwagi na bliskie sąsiedztwo Katedry . Będzie za to stosownym miejscem ekspozycji muzealnych z okresu II wojny. Koszt rekonstrukcji to zaledwie ok.25 % nakładów niezbędnych do odbudowy i adaptacji Młynów Rothera. Stary Rynek nigdy nie odzyska swej urody bez rekonstrukcji Zachodniej Pierzei. Dyskusję - po 70 latach - od zakończenia wojny - należy urealnić w postaci odbudowy. Należy to uczynić przez szacunek do historycznej tożsamości miasta.
d
do Olaffa
Od ciebie zas wali smrod Krzyzaka z Trollunia i to az na 40 km....Nie dziwie sie bo stosujecie sie do gotyckich norm higienicznych. Gotyk na dotyk, nie dziekuje wole dotykac umytych i uzywajacych perfumy- najlepiej Chanel nr 5.
O
Olaff
I znów jątrzysz tyfusie ? Jesteś już rozpoznawalny choćby po braku polskich liter . Nawet IP zmieniłeś .Wyjechałeś na wakacje ?
d
do koguta bis
Z kasy Torunia powinno byc w Bydgoszczy obdudoany Teatr Miejski i cala zachodnia pierzeja Rynku. Nie wazne co w nich bedzie, moze byc nawet agencja towarzyska albo wielopoziomowy parking ale fasady musza byc tak jak na starych zdjeciach. Prosze nas nie poruwnywac ani do Torunia ani do Drezna bo jestesmy ladniejsi i lepsi niz te oba miasta razem wziete.
d
do koguta
obojetnie co tam wybudujecie, to I tak spieprzycie ,jak was znam :) U nas w Toruniu powinien byc odbudowany kosciol Dominikanow na nowym rynku tez dla celow liturgicznych :D no I zamek krzyzacki I zamek Dybow po drugiej stronie Wisly I helm na wiezy ratusza I sygnaturki na Katedrze sw. Janow ....to wszystko w duzym skrocie powinno byc odbudowane z waszej kasy.....
k
kogut Pana Twardowskiego
Sens ma tylko WIERNA Odbudowa pierzei jak i Teatru Miejskiego i TO Z PIERWOTNYM PRZEZNACZENIEM ! Atrapy są Nan niepotrzebne. Dość długo mieliśmy w Bydgoszczy od 23.01.1945 roku samych prezydentów nieudaczników... Zapraszam do naszych sąsiadów za Odrę np. do Drezna gdzie dopiero teraz po obaleniu "muru berlińskiego" błyskawicznie odbudowano WIERNIE wspaniałą Frauenkirsche dla celów liturgicznych i trudno obecnych Niemców zaliczyć do gorliwych wyznawców Boga. To tylko NRD-owskie Parteigenosse jak te u nas POrąbane nieklękające przed księdzem, chciałyby atrapę Kościoła a wewnątrz burdel mamę z różowymi parasolkami jak w sąsiednim Toruniu. Tam, to nawet w zabytkowej Aptece miast magistrom farmaceutom pigułki kręcić, bydgoski biznesmen fest lody kręci aż tubylcom głowa boli z braku "Kogutków" i dlatego tu do nas wpadają z "judaszowskimi" podszeptami, by z braku owych doskonałych przedwojennych "Kogutków od bólu głowy" leczyć swą frustrację.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski