Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Menedżer Śródmieścia ma plan na zachodnią pierzeję Starego Rynku. „Pogodzi pokolenia” [wideo]

Joanna Pluta
Joanna Pluta
To tylko inspiracja, ale piękna. Tak wygląda oddany do użytku w 2012 roku Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie.
To tylko inspiracja, ale piękna. Tak wygląda oddany do użytku w 2012 roku Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie. Anna Kaczmarz
Odbudowana fasada historycznego kościoła z dwiema wieżami widokowymi, a za nią odsłonięte podziemia z wyeksponowanym skarbem bydgoskim, przykryte transparentnym ogrodem zimowym - to nowy pomysł na zachodnią pierzeję. - Czegoś takiego nie ma nigdzie - przekonuje Maciej Bakalarczyk.

Czy po latach sporów na temat zachodniej pierzei Starego Rynku - jej ewentualnej odbudowy i charakteru, jaki mogłaby mieć - wreszcie pojawił się pomysł, który jest w stanie pogodzić wszystkie strony? Tak uważa Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia.

- Jesteśmy w przededniu 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy. To doskonały moment, by wykonać duży, odważny ruch, który wyniesie nasze Śródmieście do czołówki miast w Polsce, a nawet poza krajem - mówi Bakalarczyk. - Wierzę, że ten pomysł jest w stanie pogodzić wszystkich - zarówno tych, którzy chcą upamiętnić historię i dzieje miasta, jak również tych, którzy pragną tu czegoś ciekawego, nowoczesnego i pełnego zieleni.

Jak zatem zachodnia pierzeja mogłaby wyglądać? - Całość nazwałem „Ogrodami historii”. Pojawiłaby się fasada dawnego kościoła pojezuickiego, który miał piękny kolor kości słoniowej - tłumaczy Bakalarczyk. - Z jego dwóch wież - z czego jedna mogłaby być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych - roztaczałby się fantastyczny widok na całe miasto, łącznie z ulicą Gdańską, która nocą z tej perspektywy wygląda niemal jak Champs-Élysées.

Widok z wieży Ogrodów Historii - północna wieża pierzei zachodniej rynku:

Złota i zielona Bydgoszcz

Za fasadą, w myśl pomysłu menedżera, zostałyby wyeksponowane podziemne korytarze. - Krypty przykryłoby nowoczesne, transparentne szkło - zdradza Bakalarczyk. - Tam również byłoby miejsce do prezentacji Skarbu Bydgoskiego i być może całej historii „złotej Bydgoszczy”, o której nie wszyscy wiedzą. To mają być „Ogrody historii”, a zatem nie może tam zabraknąć zieleni. W tym wypadku najlepsza byłaby zieleń wertykalna.

Fasada i to, co za nią, miałaby zająć centralną część pierzei. Co z resztą? - Od strony ul. Batorego i Niedźwiedziej najlepiej w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne, mogłaby powstać nieco bardziej nowoczesna w formie narożna zabudowa z kolejnymi punktami gastronomicznymi - odpowiada Bakalarczyk. - Z kolei tam, gdzie w tej chwili znajduje się pomnik, widziałbym miejsce symbolicznej prezentacji wydarzeń historycznych.

Menedżer przekonuje, że o koncepcji przez ostatnich kilka miesięcy rozmawiał z przedstawicielami różnych środowisk. - Opinie są bardzo dobre, bo wszyscy są zgodni, że nie ma lepszego upamiętnienia wydarzeń historycznych, niż odbudowa pierzei. Zgoda jest również w tym, że należy połączyć historię i nowoczesność, wykorzystać atuty Bydgoszczy i wprowadzić do centrum jeszcze więcej zieleni. Ten pomysł pogodzi pokolenia - komentuje.

Bakalarczyk chciałby, aby w przyszłym roku inicjatywa została podjęta, a w kolejnym zaczęło się projektowanie pierzei. Na razie nie mówi o pieniądzach, choć kwoty tej inwestycji szłyby pewnie w dziesiątki (albo i więcej) milionów złotych. - Boję się tego projektu - przyznaje. - Ale dlatego warto go zrealizować. Potrzebujemy odważnego pomysłu, z którego za kilka lat będziemy bardzo dumni.

Zieleń naszą walutą

„Ogrody historii” nie były jedynym tematem wczorajszej konferencji prasowej menedżera Śródmieścia. Krótko podsumował rok swoich działań i opowiedział, na czym chciałby się skupić w kolejnym roku.

- Chcę kontynuować sprawdzone formuły, takie jak Niedziela Handlowa, imprezę Nocny Batory czy Śniadanie na Trawie. Pojawią się też nowe działania, jak Długie Kino czy Andrzejki w Bramie, czyli wieczorne wydarzenie rozgrywające się w kilku bramach ulicy Gdańskiej -[to już 29 listopada - pzyp. red.] - mówi menedżer. - Pracuję dalej nad koncepcjami pojawienia się dźwigu na Rybim Rynku, koguta przy Batorego i muralu 3D, jaki widzę w Zaułku.

Co z nowości? - Teraz miasta walczą o mieszkańców nie tylko warunkami życia, ale także zielenią. To ona staje się walutą i na tym chcę się skupić w najbliższym czasie - zapowiada. - Podzieliłem te działania na prywatne, społeczne i miejskie.

Jeśli chodzi o te pierwsze plan jest taki, by namawiać prywatnych właścicieli, by otaczali swoje tereny, czasem niezbyt estetyczne, zielenią. - Jednym z przykładów niech będzie parking przy ul. Krętej, który wiosną zostanie zasłonięty ścianą bluszczu - słyszymy. - Chcemy też, by mieszkańcy sami dbali o swoje najbliższe otoczenie: podwórka, ulice przy posesjach itd. Jeśli zaś chodzi o działania miejskie - chciałbym m.in. więcej łąk kwietnych. Jedna może powstać przy Brdzie, na wysokości szpitala zakaźnego.

W Bydgoszczy za jakiś czas mają się też pojawić zielone przystanki z zewnętrznymi filtrami powietrza. - Na początek przy Operze Nova i przy Focha - mówi menedżer. - Ta część miasta wkrótce się zmieni, przystanki muszą do tego pasować.
Gdy natomiast w Młynach Rothera powstanie już Park Kultury, Bakalarczyk chciałby w jego otoczeniu stworzyć zielony szlak edukacyjny dla szkół.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Menedżer Śródmieścia ma plan na zachodnią pierzeję Starego Rynku. „Pogodzi pokolenia” [wideo] - Gazeta Pomorska