Przy ul. Grunwaldzkiej (jedna z dłuższych w mieście - ma prawie 7 kilometrów) ruszył remont budynku z numerem 9. Kamienica powstała około 1900 roku i był własnością rentiera Gustava Schmidta - informuje bydgoski ratusz. W elewacje frontową - na wysokości pierwszego i drugiego piętra - wkomponowano wykusze, nad którymi dach zdobią szczyty. Pozostałą część poddasza doświetlają lukarny. Budynek pełni funkcję mieszkalną. Elewację od strony ul. Grunwaldzkiej zdobią gzymsy, bonie i rozliczne płaskorzeźby. Wykorzystywany jest w nich motyw secesyjny z wzorami kwiatowymi, maskami i kartuszami. Warto zwrócić ponadto na wyjątkowy wzór otaczający wejście do budynku.

Remont, który rozpoczął się od dachu podniesie estetykę jednej z najważniejszych pierzei ul. Grunwaldzkiej na Okolu składającej się z majestatycznych kamienic z przełomu XIX i XX.
W ostatnich kilku latach w okolicy wyremontowano wiele sąsiednich budynków. W 2024 roku zrealizowano pierwszy etap prac przy elewacji kamienicy nr 14. W poprzedniej dekadzie z miejskich środków wzdłuż ul. Grunwaldzkiej przebudowano chodniki, oświetlenie, powstały nowe drogi rowerowe, miejsca parkingowe, zatoki autobusowe, przejścia dla pieszych i nasadzenia na pasie zieleni.
Z kolei u zbiegu ulic Chodkiewicza i Wawrzyniaka można już zobaczyć pierwsze efekty remontu willi. Budynek jest częścią dawnego osiedla urzędniczego na Bielawach.
Willę wzniesiono około 1902 roku, a jej pierwszym właścicielem był Erich Grunwald, asystent administracyjny - podaje bydgoski ratusz. Budynek wyróżnia się m.in. narożną wieżyczką zwieńczoną cebulastym dachem kopułowym z iglicą. Górne partie posiadają konstrukcję szachulcową, zaś narożniki budynku zdobi boniowanie. Willa przykryta jest wielospadowym dachem krytym czarną dachówką. Niebawem dokończone zostaną prace przy stolarce okiennej.
W ostatnich miesiącach wzdłuż ul. Chodkiewicza blask odzyskała także kilka innych kamienic - m.in. narożny budynek przy skrzyżowaniu z ul. 20 Stycznia o secesyjnym wystroju.
W ostatnich latach w rewitalizację obiektów aktywne włączyło się miasto. Poza dotacjami konserwatorskimi są to m.in. nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów.
