Na wczorajszej sesji Rady Miasta Maciej Gajownik z bydgoskiej pracowni GM Architekci zaprezentował projekt przebudowy Starego Rynku. Rewolucji na najważniejszym placu w mieście nie będzie. - Projekt porządkuje wszystkie funkcje, które już obecnie pełni rynek - tłumaczył.
Po zakończeniu robót, na rynku nie będzie żadnych krawężników. Ulice, chodniki i płyta główna będą w jednym poziomie. Chodniki znajdujące się na rynku zostaną poszerzone. Dzięki temu letnie ogródki usytuowane przy lokalach nie będą musiały zajmować pasa ruchu, a także nie będą utrudniały przejścia pieszym. Chodniki zostaną wyłożone granitowymi płytami. Do budowy ulic, które zostaną przesunięte w kierunku centrum rynku zostaną użyte kamienie, którymi obecnie wybrukowane są jezdnie Starego Rynku. Centralna część rynku zostanie wyłożona szaro-żółtymi płytami granitowymi.
![Tak będzie na bydgoskim Starym Rynku [WIZUALIZACJE]](https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/19/34/581254a88a626_o,size,445x270,q,71,h,d494f5.jpg)
![Tak będzie na bydgoskim Starym Rynku [WIZUALIZACJE]](https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/19/34/581254a88a626_o,size,445x270,q,71,h,d494f5.jpg)
Zobacz jak będzie wyglądał Stary Rynek po przebudowie [WIZUALIZACJE]
Pomnik Walki i Męczeństwa pozostanie na Starym Rynku, ale zostanie przesunięty w kierunku ratusza. W miejscu nieistniejącej pierzei zachodniej powstanie fontanna. Co ważne, po przebudowie wszystkie parasole na rynku zostaną ujednolicone. Będą miały taki sami kolor i kształt. Wyremontowane zostanie też oświetlenie. W narożnikach rynku pojawią się nowe ławki, a stacja roweru miejskiego zostanie przeniesiona pod ratusz. Projektanci zadbali także o wyeksponowanie 18 południka. Będzie on wytyczony za pomocą pasa świetlnego z lamp ledowych.
Spór o pomnik i pierzeję
Radni mieli wiele uwag do projektu. Zasypali projektanta pytaniami i opiniami.
Ten projekt nie wyklucza odbudowy zachodniej pierzei w przyszłości. Teraz jest to jednak niemożliwe - Rafał Bruski
Zaczął Stefan Pastuszewski z PiS. - Obecnie rynek jest szary i nudny. W tym projekcie ta szarość i nuda rynku nie zostały zniwelowane. Schowanie Pomnika Walki i Męczeństwa to błąd, rzecz niezgodna z tożsamością naszego miasta. - ocenił. Wezwał także do odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku.
Rafał Bruski tłumaczył, że to niemożliwe. - Ten projekt nie wyklucza jej odbudowy w przyszłości. Teraz nie da się jednak tego zrobić. Ksiądz biskup powiedział, że nie interesuje go budowa świątyni na Starym Rynku. Dyskusja jest więc zamknięta, bo nie będziemy budować nic na siłę.
W obronie pomnika stanęła także radna Grażyna Szabelska z PiS. - Nie powinien być przesuwany. Powinniśmy także pomyśleć o powrocie szańca na rynek - powiedziała. Radna zaapelowała także o zwołanie konferencji z udziałem radnych i specjalistów na temat przebudowy Starego Rynku.
- Prosiłem o konkretne uwagi. Ekspertów mieliśmy kilkudziesięciu. Skończmy dyskutować, zacznijmy budować - apelował prezydent.
Radni zgłaszali jednak kolejne uwagi. Krystian Frelichowski z PiS zaproponował, aby w płycie rynku pojawiło się przeszklenie, ukazujące średniowieczną zabudowę. - Ślady przeszłości wydobywa się na rynkach w całej Polsce. Warto je wyeksponować także u nas. Czemu zrezygnowaliśmy z tego pomysłu? - zaproponował. Jego pomysł poparł m.in. Bogdan Dzakanowski.
Radny Ireneusz Nitkwiewicz z SLD zaapelował aby po przebudowie ograniczyć na rynku ruch samochodów. - Wieczorami jeżdżą po nim młodzi mężczyźni, wystawiają łokieć i robią rundy wokół rynku. Na rynek wjazd powinni mieć tylko dostawcy i obsługa ratusza - stwierdził. Wiele wskazuje na to, że drogowcy przychylą się do tej prośby.
Ratusz czeka na opinie
Ze szczegółowym planem przebudowy rynku można zapoznać się w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przy ul. Toruńskiej 174a. Uwagi do projektu można składać do 14 lipca pisemnie na adres ZDMiKP lub mailem na adres: [email protected] .
Na rewitalizację Starego Miasta w tegorocznym budżecie zarezerwowano kwotę 12 mln zł.
Komentarz autora: TUTAJ