Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wódkę można tu kupić na każdym rogu

Paweł Smoliński
Fot. Tomasz Hołod/Polska Press
- Na liczącym niespełna 400 metrów fragmencie ulicy Powstańców Wielkopolskich, od Wyszyńskiego do Gajowej, alkohol można kupić aż w sześciu sklepach - oburzają się mieszkańcy Bartodziejów.

Z naszą redakcją skontaktowali się mieszkańcy bloków stojących nieopodal budynku Zespołu Szkół Samochodowych przy ulicy Powstańców Wielkopolskich.

- Ostatnio w naszym sąsiedztwie jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać nowe sklepy z piwem, winem i wódką. Praktycznie jeden prowadzi sprzedaż obok drugiego. Naliczyliśmy ich łącznie sześć. To przesada. Kto pozwolił na to, by na tak małej przestrzeni alkohol sprzedawano aż w tylu punktach? - oburzają się mieszkańcy Bartodziejów.

Sprawdziliśmy i faktycznie: przy skrzyżowaniu Powstańców Wielkopolskich z Wyszyńskiego - oprócz dyskontu „Biedronka” - mocne alkohole sprzedawane są jeszcze w dwóch punktach.

Zobacz również:

Co bydgoscy radni mają w portfelu. Zaglądamy do oświadczeń majątkowych

Około stu metrów dalej, przy skrzyżowaniu z ulicą Żmudzką, kolejny sklep z piwem, winem i wódką. Całodobowy. Kilka metrów dalej, znowu sklep z alkoholem. Wyliczankę kończy punkt specjalizujący się w sprzedaży whisky.

Na zapleczu jednego z tych sklepów, pijaczkowie urządzili sobie lokal pod chmurką

- Na zapleczu jednego z tych sklepów, miejscowi pijaczkowie urządzili sobie lokal pod chmurką. Tuż przy płocie siedzą, piją i załatwiają swoje potrzeby. Aż dziw, że nigdy nie było tu żadnej interwencji 
 - mówi nasz Czytelnik, pan Jerzy z Bartodziejów.
- Z tego regionu nie było żadnych skarg związanych ze sprzedażą czy spożywaniem alkoholu - podkreśla Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Ogółem w Bydgoszczy jest 896 punktów, w których sprzedawany jest alkohol. To lokale gastronomiczne i sklepy.

- Trudno mi powiedzieć, dlaczego akurat na tym fragmencie ulicy Powstańców Wielkopolskich jest ich aż tyle - twierdzi Anna Wołos, kierowniczka Referatu Zezwoleń Alkoholowych w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy i jednocześnie wiceprzewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Nie mamy prawa ustalać odległości między punktami sprzedaży alkoholu.

Co grozi za palenie śmieciami

Czytaj więcej na następnej stronie

W praktyce więc monopolowy może stać obok monopolowego, pod warunkiem, że taki punkt spełnia odpowiednie przepisy, np. jest usytuowany co najmniej 60 metrów od szkoły czy kościoła.

- Kiedyś ta odległość musiała wynosić co najmniej 70 metrów, ale radni złagodzili ten zapis, bodaj w 2013 roku - słyszymy w ratuszu.

Trzy lat temu „Express” pisał, że w Bydgoszczy jest więcej monopolowych niż w całej Norwegii. W 2014, wysokoprocentowe trunki można było dostać tam w niespełna 300 punkach, a u nas - w 743. Jeszcze gorzej wypadało porównanie liczby sklepów do liczby mieszkańców - w Norwegii jeden przypadał wówczas na 18 tysięcy osób, a u nas na... 465.

Zobacz również:

Modelki, piosenkarki, aktorki, celebrytki. Kochają pokazywać swoje piękne ciała w mediach społecznościowych. Oto najbardziej seksowne zdjęcia z ich profili na Instagramie. Zapraszamy do obejrzenia galerii [18 +]

Seksowne gwiazdy pokazują piękne ciała na Instagramie [ZDJĘCIA, 18+]

- To nie jest tak, że te punkty z alkoholem rosną w Bydgoszczy jak grzyby po deszczu. Ich liczba z roku na rok jest mniejsza - przekonuje Anna Wołos. Tłumaczy, że liczbę punktów sprzedaży alkoholu powyżej 4,5 proc. ogranicza tzw. limit, uchwalony przez Radę Miasta. - W detalu nie może być więcej niż 550 punktów, a w gastronomii - 500. Łącznie limit dla Bydgoszczy wynosi więc 1050 punktów. Czyli w mieście alkohol oferuje mniej punktów, niż mogłoby - wylicza Anna Wołos.
Dla porównania, w 2008 roku tych punktów było 1000, w 2012 roku - 974.

Mieszkańcom obfitującego w sklepy monopolowe fragmentu ulicy Powstańców Wielkopolskich Anan Wołos radzi, by zgłaszali swoje problemy miastu. - Nie trzeba tego robić osobiście i podawać swoich danych. Wystarczy nas powiadomić za pośrednictwem rady osiedla. Wtedy też przeprowadzimy postępowanie i wszystko sprawdzimy- mówi.

W ciągu półrocza wystarczą dwie udokumentowane interwencje, by danej placówce cofnąć pozwolenie na obrót alkoholem.

Polub "Express" na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty