W ubiegłym miesiącu wójt gminy Nowa Wieś Wielka Wojciech Oskwarek, wystosował pismo do Starosty Bydgoskiego w sprawie pogarszającego się stanu Jeziora Jezuickiego. Zaapelował w nim o podjęcie wspólnych działań w celu uratowania jeziora.
Powiat bydgoski wesprze gminę
W odpowiedzi Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy odpisało, że „z niepokojem obserwuje zmiany jakie powstają na Jeziorze Jezuickim w ostatnich latach. Misa jeziora wyraźnie się wypłyca, a jezioro na skutek intensywnej eutrofizacji i dystrofizacji ulega zarastaniu. Na taki stan rzeczy składają się zarówno obserwowane w ostatnich latach wysokie temperatury powietrza połączone ze zmniejszeniem ilości opadów atmosferycznych, jak i batymetria Jeziora Jezuickiego, które będąc stosunkowo płytkie zajmuje jednocześnie stosunkowo dużą powierzchnię, czego wynikiem jest wysokie parowanie. Docierające do dna tego płytkiego akwenu promienie słoneczne sprzyjają intensywnemu porostowi roślinności wodnej, w wyniku czego żyzność jeziora znacznie się zwiększa. Procesowi temu sprzyja również zagospodarowanie przyległych terenów, przede wszystkim w postaci działek rekreacyjnych i mieszkaniowych oraz brak kanalizacji sanitarnej na terenie przylegającym do tego jeziora.”
W dalszej części pisma zawarto deklarację, że władze powiatowe wesprą każdą inicjatywę wójta gminy Nowa Wieś Wielka w zakresie poprawy stanu ilościowego i jakościowego Jeziora Jezuickiego oraz „dołożą wszelkich starań, aby ustalona wspólna strategia ratowania Jeziora Jezuickiego zaowocowała poprawą jego stanu”.
Przypomnijmy, że działania w sprawie Jeziora Jezuickiego prowadzi też Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku, który ma w planach wybudowanie na wypływie z jeziora kamienno-drewnianego bystrotoku, którego celem będzie spowolnienie odpływu wody z jeziora.
Policja bada sprawę zanieczyszczania jeziora
Oprócz tego, sprawą Jeziora Jezuickiego zajmuje się też policja. Komisariat Bydgoszcz - Wyżyny przyjął we wrześniu zgłoszenie w sprawie zanieczyszczania wód jeziora.
- Cały czas przyglądamy się tej sprawie i jesteśmy w kontakcie z innymi instytucjami, które monitorują jezioro, na przykład z sanepidem - mówi podkom. Przemysław Słomski Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Podkom. Słomski informuje ponadto, że sprawa zakwalifikowana jako wykroczenie prowadzona jest w oparciu o Ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Artykuł 5 tej Ustawy nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek utrzymania czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, chyba że na mocy uchwały rady gminy obowiązki te przejmie gmina jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z kolei Artykuł 10 Ustawy informuje, że kto nie wykonuje tych obowiązków, podlega karze grzywny.