Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce XII Bydgoski Festiwal Nauki. Jakie atrakcje czekają na bydgoszczan?

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
XII Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-22 października 2022 roku
XII Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-22 października 2022 roku Andrzej Muszyński / archiwum
Chcesz zobaczyć na własne oczy DNA i obejrzeć taniec dronów? Czy wiesz, ile wytrzyma stal? A może zaciekawi Cię dizajnerski lifting hulajnogi? Weź udział w Bydgoskim Festiwalu Nauki.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Tegoroczny Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się od 20 do 22 października (czwartek, piątek, sobota). To nowość w porównaniu do poprzednich edycji, które były wiosną.

- Jesienna aura spowodowała istotną zmianę w organizacji ostatniego dnia Festiwalu. W poprzednich latach zapraszaliśmy na piknik rodzinno-naukowy na Wyspie Młyńskiej, a w tym roku będzie przestrzeń naukowa w Młynach Rothera - mówi dr Paulina Wenderlich z Biura Organizacyjnego Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Podczas dwóch pierwszych dni Festiwalu naukowcy z pięciu bydgoskich uczelni zaproszą uczestników do sal wykładowych i laboratoriów, by zaprezentować zdobycze nauki i udowodnić, że edukacja nie musi być nudna. Zaplanowano pokazy, eksperymenty, wykłady, warsztaty, dyskusje, spotkania autorskie oraz wystawy z różnych dziedzin nauki. Z jakich konkretnie atrakcji będzie można skorzystać?

Wyższa Szkoła Gospodarki

- W naszych laboratoriach zaprezentujemy wirtualną rzeczywistość oraz możliwości drukarek 3D. Opowiemy również o e-sporcie. Pokażemy kulturalne osiągnięcia naszych zagranicznych studentów, którzy poprowadzą warsztaty wyszywanek ukraińskich - zapowiada prof. Ryszard Maciołek z Wyższej Szkoły Gospodarki.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zaprasza do poznania uczelni od środka - wydarzenia BFN2022 będą odbywały się nie tylko w kampusie głównym, ale też na poszczególnych wydziałach i w instytutach. - W naszej ofercie będą między innymi zajęcia poświęcone robotyce, zmianom klimatu, badaniom wnętrza Ziemi i kosmosu. Będzie można zobaczyć DNA, a na warsztatach fotograficznych przybliżymy świat zwierząt. Skupimy się też na bieżących wydarzeniach: będą wykłady o kredytach, o wojnie w Ukrainie, o Rosji Putina czy o sytuacji kobiet w Islamie. Oprócz tego, zapraszamy na gry matematyczne czy warsztaty muzyczne - mówi dr Alina Kaszkur z UKW.

Bydgoska Szkoła Wyższa

Dr Justyna Ożóg z Bydgoskiej Szkoły Wyższej zaprasza z kolei na zajęcia poświęcone zdrowiu, ale nie tylko. - Będzie mowa o onkologii, profilaktyce czerniaka skóry, medycynie estetycznej. Nie zabraknie też tematyki związanej z pierwszą pomocą medyczną. Na naszym stoisku w Młynach Rothera będzie można skorzystać z wagi, która oszacuje skład masy ciała. Specjaliści z zakresu dietetyki, bariatrii oraz endokrynologii udzielą porad. Oprócz tego zachęcamy także do udziału w zajęciach z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych, które poświęcimy zdarzeniom drogowym i kolejowym.

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Politechnika Bydgoska przygotowała osiem ścieżek tematycznych. - Ich uczestnicy poznają między innymi świat roślin w skali mikro i makro. Dowiedzą się, czym są mykotoksyny oraz ile wytrzyma stal. Powiemy też o drugim życiu plastiku. Będzie można wziąć udział w warsztatach kinezyterapii (leczenie ruchem - red.). Dla miłośników informatyki przygotowaliśmy zajęcia poświęcone programowaniu dronów. Ciekawą propozycją będzie pokaz liftingu hulajnogi - zachęca Michał Grzybowski z Politechniki Bydgoskiej.

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Ponad 40 wydarzeń zorganizuje Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Wśród nich na przykład tematyka kosmetyków ekologicznych czy biochemia piwa - wylicza dr Marek Jurgowiak z CM UMK. - W Młynach Rothera przygotowaliśmy też wystawę poświęconą kobietom po mastektomii. Z kolei nasi mikrobiolodzy opowiedzą o tym, czym jest antybiotykooporność. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość wejścia na zaplecze laboratoriów czy sal szpitalnych, które na co dzień są niedostępne - dodaje Agnieszka Milik z CM UMK.

Młyny Rothera

To tylko niektóre z propozycji tegorocznego Festiwalu, którego finał odbędzie się 22 października w Młynach Rothera. W godz. 12.00-20.00 czynna będzie tam przestrzeń naukowa podzielona na trzy strefy:

  • strefa Expo - efektowne stoiska naukowe,
  • strefa Małego Naukowca - gry, warsztaty, wybuchowe eksperymenty to przestrzeń dedukowana młodszym i najmłodszym,
  • strefa Exposé - miejsce, w którym zaplanowano prelekcje, spotkania, wykłady dla dorosłych.

Nie zabraknie także sceny z widowiskowymi pokazami.

Program Bydgoskiego Festiwalu Nauki jest bardzo bogaty. W całości można się z nim zapoznać na stronie internetowej www.festiwalnauki.bydgoszcz.pl

Na zajęcia festiwalowe wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Zapisy prowadzone poprzez stronę internetową BFN. Naukowa przestrzeń w Młynach Rothera będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych, bez zapisów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo