Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualna wiosna MCK w Bydgoszczy rozpoczęta! Zobacz ciekawe propozycje

Justyna Tota
Justyna Tota
Wiosna Wirtuali 2020 to m.in. Koncertowe środy - w najbliższą (22.04.) o godz. 20 online na żywo wystąpią Bisz/Radex
Wiosna Wirtuali 2020 to m.in. Koncertowe środy - w najbliższą (22.04.) o godz. 20 online na żywo wystąpią Bisz/Radex materiały prasowe MCK
Wirtualne spacery po Ostromecku, koncerty i spektakle teatralne na żywo, pokazy filmowe, spotkania, cyfrowy BIK czy wystawy - wszystko to propozycje MCK w ramach nowego projektu Wiosna Wirtuali 2020, by wspólnie przetrwać trudny czas.

Pandemia pozamykała drzwi m.in. instytucji kultury, które jednak nadal działają. Miejskie Centrum Kultury przez ostatnie tygodnie pracowało nad tym, by swoją bogatą ofertę przenieść do sieci. Efektem jest Wiosna Wirtuali, która wystartowała w tym tygodniu.

- Każdego dnia, za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych, prezentować będziemy kolejne wydarzenia, w których będzie można wziąć udział, nie wychodząc z domu. Postawiliśmy na różnorodność, chcąc tym samym zagospodarować każdy z obszarów kultury, w których poruszaliśmy się dotychczas - wyjaśnia Kuba Ignasiak, rzecznik prasowy MCK, dodając, że do końca maja zaprezentowanych zostanie przeszło 20 wydarzeń, jakie śledzić można na emcekowych profilach na Facebooku, Instagramie, Twitterze, kanale You Tube czy poprzez stronę www.mck-bydgoszcz.pl.

Rozejrzy się po pałacu, posłuchaj zabytkowych fortepianów

I tak oto wystarczy jedno kliknięcie [TUTAJ], by znaleźć się w barokowych wnętrzach Pałacu Starego w Ostromecku, który w dobie społecznej kwarantanny zaprasza do siebie na wirtualny spacer. Posługując się, bardzo intuicyjną w obsłudze, nawigacją możemy przejść na dwa piętra pałacu, by zwiedzić m.in. Salon Zygmunta Noskowskiego, w którym znajduje się fortepian kompozytora czy Salonik złoty z fortepianem J.F. Marty’ego - brzmienia obu odrestaurowanych instrumentów można posłuchać! Do zobaczenia są także sale z pozostałymi zabytkowymi fortepianami z kolekcji im. Andrzeja Szwalbego oraz gabinet pamięci twórcy tejże kolekcji. W każdym z pomieszczeń można dosłownie rozejrzeć się, dzięki zdjęciom panoramicznym 360 stopni.

Podczas wirtualnego spaceru po Pałacu Starym można m.in. posłuchać brzmienia XIX-wiecznego fortepianu Marty’ego
Podczas wirtualnego spaceru po Pałacu Starym można m.in. posłuchać brzmienia XIX-wiecznego fortepianu Marty’ego newmediavr.com/ops/

Jak zdradził nam Kuba Ignasiak, wkrótce dostępne będzie także wirtualne zwiedzanie wnętrz Pałacu Nowego (zaplanowane wstępnie od 27.04. godz. 10).

Tropem tajemnicy przez pałacowe ogrody

I to niejedyne multimedialne atrakcje związane z ZPP Ostromecko. Już od piątku (17.04.) godz. 10.00 premiera programu z cyklu „Biuro Rzeczy Zamyślonych” (filmy kręcone będą co 2 tygodnie). „Bohaterem” pierwszego odcinka jest podkowa zgubiona przez wierzchowca hrabiego Lulu, czyli Ludolfa Alvenslebena, na której poszukiwanie po zakamarkach pałacowego ogrodu wyrusza Alicja Dużyk z sekcji Dziedzictwa Kulturowego MCK wraz ze swymi córkami, kierowana przez Adama Gajewskiego z tytułowego Biura Rzeczy Zamyślonych. Tropem tajemnicy podąża też Iwona Wasilewska. W każdym z odcinków historie-legendy związane z Ostromeckiem przywoływać będzie Małgorzata Grosman (autorka bydgoskiego kryminału „Mord na Zimnych Wodach”). Zarówno wirtualne spacery, jak i film dostępne są na profilu Facebook Pałac Ostromecko.

Portowe legendy i urodzinowe budowle

O portowych opowieściach, także w wersji wideo, posłuchać można na Facebooku Barki Lemara, gdzie co czwartek wieczór premiera wirtualnego Muzeum Legend Szyperskich. Również na tym profilu oraz stronie Miasta Bydgoszcz już w niedzielne południe (19.04.) rozstrzygnięcie Akcji - Kreacji „STAWIAJ Cegły, Zbijaj Belki – Bądź Jak Król Kazimierz Wielki!” na urodziny Bydgoszczy.

Również w najbliższą niedzielę (19.04.) pierwsza odsłona „projekcji” Małych Wirtualnych Animocji (kolejna 17.05.). Będą to dwa zestawy filmów - odpowiednie do wieku 4+ i 7+ - które w postaci playlist udostępnione zostaną od godz. 10 w postaci linku do Vimeo.com na stronie www.animocje.com oraz w wydarzeniu i profilu Animocji na Facebooku.

Interaktywny spektakl impro, koncerty na żywo

Dla miłośników teatru od poniedziałku (co 2 tygodnie) będą video lekcje improwizacji teatralnej. Aktorki wymyWammy zawsze o 18.00 prowadzić będą rozmowy m.in. o impro (23.04. i 14.05.) czy zagrają interaktywny spektakl (30.04.). Z kolei Teatr ALELALE w formie live streaming’u przygotuje spektakle dla dzieci (15 i 18.05.).

Teatr ALELALE w formie live streaming’u przygotuje spektakle dla dzieci: „Magiczne drzwi” (18.05) i „Magiczne Drzwi-Granice” (15.05.) - każdy rozpocznie
Teatr ALELALE w formie live streaming’u przygotuje spektakle dla dzieci: „Magiczne drzwi” (18.05) i „Magiczne Drzwi-Granice” (15.05.) - każdy rozpocznie się o godz. 18 Tomasz Czachorowski

Wtorki (21 i 28.04. godz. 18 ) zapowiadają się filmowo dzięki prelekcjom i pokazom z Bydgoską Kroniką Filmową.

Koncertowe środy o godz. 20 - na emcekowej scenie zobaczymy i usłyszymy online na żywo artystów, jak: Bisz/Radex (22.04.), Adam Kośmieja (29.04.), Adela Konop (6.05.), Monika Fortuniak (20.05.).

W przyszły piątek (24.04.) na wirtualną wystawę „Geometria miasta - Bydgoszcz” w kadrach Dariusza Gackowskiego zaprosi Galeria Wspólna MCK. Tymczasem dostępna jest już cyfrowa wersja drugiego wydania BIK-u.

Wszystkie powyższe wydarzenia online są bezpłatne. Natomiast na nowej stronie mck-bydgoszcz.pl kupić można płyty i wydawnictwa MCK.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera