Rafał Kwiatkowski, utalentowany wiolinista, 15 lutego o godz. 19.00 zaprezentuje w Filharmonii Pomorskiej efekt pracy Piotra Czajkowskiego, który tak długo przetwarzał rokokowy motyw, aż powstały przepiękne wariacje.
<!** Image 3 align=right alt="Image 204426" >Chodzi o „Wariacje na temat rokoko” op. 33 na wiolonczelę i orkiestrę, które Czajkowski skomponował na przełomie lat 1876 i 1877 z myślą o niemieckim wiolonczeliście Wilhelmie Fitzhagenie. Ten dostąpił zaszczytu pierwszego wykonania dzieła. Kompozytor miał do niego tak wielkie zaufanie, że pozwolił Wilhelmowi dokonywać zmian, przestawiać kolejność poszczególnych cześci.
O słuszności tych „przestawek” przekonywała Czajkowskiego reakcja publiczności, która na koncertach wręcz szalała. Nawet wielki Franciszek Liszt powiedział do Fitzhagena, że go przerósł, że gra świetnie i że nareszcie słyszał prawdziwą muzykę. Czyż może być lepsza rekomendacja?
Wariacje Czajkowskiego są tak wyjątkowe, bo w pełni wykorzystują możliwości techniczne i kolorystyczne instrumentu solowego, a także akompaniującej mu orkiestry smyczkowej.
Temat rokokowy przekształcony został w siedmiu wariacjach - obrazkach, mających różnorodny nastrój. Pośród nich wyróżniają się stylizowane tańce - „Walc” i „Menuet” - oraz finałowa wariacja o żartobliwym charakterze.
<!** reklama>
Rafał Kwiatkowski, solista opisywanego koncertu, urodził się w rodzinie muzyków w Warszawie i tam rozpoczął naukę gry na wiolonczeli pod kierunkiem Jerzego Ługiewicza. W latach 1993-94 studiował u Cecylii Barczyk w Baltimore (USA), a następnie kształcił się w Warszawie w klasie Andrzeja Orkisza, otrzymując w 2002 roku dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. F. Chopina oraz medal „Magna cum Laude”.
Już od najmłodszych lat Rafał Kwiatkowski zwyciężał w licznych młodzieżowych konkursach w Polsce i Stanach Zjednoczonych, ale karierę na światowych estradach rozpoczął dzięki I nagrodzie w 1999 roku, gdy zwyciężył w światowym finale konkursu „Young Concert Artists” w Nowym Jorku. Kilkakrotnie otrzymywał stypendia Ministerstwa Kultury, m.in. stypendium „Młoda Polska” dla wyróżniających się młodych artystów, a w 1999 roku za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał Paszport „Polityki”.
Kwiatkowski koncertował, oprócz Europy, w obu Amerykach, Afryce i Azji, a podczas japońskiego tournée wystąpił, między innymi, z recitalem w Suntory Hall w Tokio.
Za pulpitem dyrygenckim stanie Jerzy Swoboda. Zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej (oprócz omawianych wariacji także I Symfonię c-moll op. 68 Brahmsa i fantazję orkiestrową „Romeo i Julia” Czajkowskiego).