Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiersze w pałacu, impro na scenie

Justyna Tota
Justyna Tota
W ostatnią niedzielę maja z cyklu Pięć Zmy-Słów Literatury: poezja ks. Jana Twardowskiego, prezentowana przez Marię Seweryn i Andrzeja Pieczyńskiego w Pałacu Starym w Ostromecku
W ostatnią niedzielę maja z cyklu Pięć Zmy-Słów Literatury: poezja ks. Jana Twardowskiego, prezentowana przez Marię Seweryn i Andrzeja Pieczyńskiego w Pałacu Starym w Ostromecku Jarek Kowalski/ Archiwum Teatru Polonia  Och-Teatru
To będzie niedziela ze znakomitymi aktorami - w Pałacu Starym w Ostromecku Maria Seweryn wraz z Andrzejem Pieczyńskim przybliżą nam poezję ks. Jana Twardowskiego, a w MCK-u grupa wymyWammy wystąpi z Aldoną Jankowską, dla której będzie to impropremiera!

Jak nam zdradził Andrzej Pieczyński, główny bohater artystycznego cyklu spotkań Pięć Zmy-Słów Literatury w Pałacu Starym w Ostromecku, już od jakiegoś czasu planował wspólny program poetycki z Marią Seweryn, czekał tylko na odpowiedni moment. I nie może być lepszej okazji niż 100. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego, bo to właśnie wiersze tego poety w przeddzień owego jubileuszu (w niedzielę, 31 maja) zaprezentują nam aktorzy.

- Nie zabraknie dobrze znanego wszystkim „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”, ale razem z Marią powiemy też mnóstwo może mniej znanych, lecz równie niezwykłych wierszy księdza Twardowskiego. Słuchacze przekonają się, w jak piękny i subtelny sposób ksiądz afirmował w swej poezji Boga, obecnego we wszelkich przejawach życia, w przemijaniu, miłości, bólu, tęsknocie, pamięci i przyrodzie - mówi Andrzej Pieczyński, aktor teatralny i filmowy, reżyser, kompozytor oraz dramaturg, który od samego początku cyklu zaprzyjaźnił się z młodzieżą. - Bez nich te spotkania by się nie odbywały - dodaje wprost aktor.

Zatem chłopcy z ostromeckiego gimnazjum: Wojciech Falewicz i Jędrzej Buliński jak zwykle zadbają o techniczne sprawy multimedialnego charakteru „Pięć Zmy-Słów Literatury”, pojawią się także dwaj licealiści: Błażej Chorobiński i Antoni Torzewski z IV LO w Bydgoszczy.

- Młodzi tenorzy pieśniami, sięgającymi nawet czasów renesansu, będą ilustrować nasze interpretacje liryków - dodaje Andrzej Pieczyński.

Latem zeszłego roku podczas warsztatów w ramach IV Festiwalu Sportów Teatralnych 3 2 1 IMPRO w Konstancinie grupa wymyWammy spotkała i szybko zaprzyjaźniła się z Aldoną Jankowską - aktorką, która zyskała ogromną sympatię widzów za znakomite parodiowanie, m.in.: Zyty Gilowskiej, Danuty Hojarskiej czy Tadeusza Rydzyka w programie Szymon Majewski Show. Polityczna parodia to już jednak zamknięty rozdział w życiu artystycznym pani Aldony, która od kilku lat zgłębia sztukę improwizowania, stąd obecność artystki na warsztatach dla aktorów, gdzie miała swój debiut z wymyWammy.

- Razem improwizowałyśmy i powiedziała, że z przyjemnością jeszcze kiedyś z nami wystąpi - mówi Alicja Dobrowolna, jedna z aktorek wymyWammy, która potwierdza, że Aldona Jankowska przyjedzie do Bydgoszczy już w sobotę, by zgrać się z grupą.

Aldona Jankowska - jej parodie to: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Zyta Gilowska, Danuta Hojarska, Tadeusz Rydzyk, Anna Fotyga, Julia Tymoszenko, Dorota Zawadzka,
Aldona Jankowska - jej parodie to: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Zyta Gilowska, Danuta Hojarska, Tadeusz Rydzyk, Anna Fotyga, Julia Tymoszenko, Dorota Zawadzka, Joanna Bartel, Anna Sobecka, Angela Merkel, Beata Tyszkiewicz, Hanna Lis
Archiwum Szymon Majewski Show

I chociaż Aldona Jankowska w autorskich spektaklach jak „Lataj z Krystyną” wprowadza elementy improwizacji, to jednak występ w bydgoskim MCK-u będzie dla artystki prawdziwą impropremierą.
- To mój pierwszy występ przed publicznością w teatrze improwizowanym, na co w życiu bym się nie ośmieliła, gdyby nie dziewczyny z wymyWammy. To świetne aktorki, według mnie improwizatorki na europejskim poziomie, dlatego wiem, że występując z nimi, mogę bezpiecznie popłynąć na falach improwizacji, dokąd mnie tylko wyobraźnia poniesie - mówi Aldona Jankowska, nie kryjąc zachwytu wobec grupy wymyWammy.

Jak nam zdradzono, niedzielny spektakl impro ma zacząć się od monologu artystki.

- Skorzystamy z formatu długiej improwizacji, zwanego Armando. Publiczność jak zwykle zasugeruje hasło, które stanie się inspiracją do autorskiego, szczerego monologu Aldony.

Później wszystkie razem będziemy na scenie improwizować, nawiązując do tego monologu - wyjaśnia Alicja Dobrowolna.

Pokaz impro muzycznie okrasi multiinstrumentalista Jędrzej Rochecki, który towarzyszy grupie wymyWammy od co najmniej kilu spektakli. - Jędrzej gra nie tylko na fortepianie, ma też akordeon, skrzypce, cymbałki i różne inne rzeczy, które trudno by było nawet brać pod uwagę jako instrumenty. Występy Jędrzeja to muzyczne performance - przyznaje Alicja Dobrowolna.

Warto dodać, że muzyka podczas pokazów wymyWammy jest nie tylko tłem, ale ma też wpływ na to, co dzieje się na scenie, bo jak to w impro - ważne jest, by nawzajem się słuchać.

Rozmowa z Aldoną Jankowską//www.expressbydgoski.pl/kultura/teatr/a/3-2-1-spadochron-impro-sie-otworzy,10841506/

Kiedy? Gdzie? Za ile?
31.05. (ndz.) godz. 16 - z cyklu Pięć Zmy-Słów Literatury: poezja ks. Jana Twardowskiego prezentowana przez Marię Seweryn i Andrzeja Pieczyńskiego, Pałac Stary w Ostromecku, wstęp wolny; godz. 19 - 6+1, czyli wymyWammy i gość specjalny Aldona Jankowska, sala MCK (ul. Marcinkowskiego 12) bilety: 10/15 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!