Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węzeł Bydgoszcz Wschód. Kto go powinien sprzątać?

Wojciech Mąka
Węzeł Bydgoszcz Wschód wyglądał ładnie, kiedy był nowy. Teraz także jest to atrakcyjne miejsce, ale tylko z daleka. Mimo że o porządek tego miejsca dbają aż trzy firmy, o czystości na peronach czy w windach trudno mówić
Węzeł Bydgoszcz Wschód wyglądał ładnie, kiedy był nowy. Teraz także jest to atrakcyjne miejsce, ale tylko z daleka. Mimo że o porządek tego miejsca dbają aż trzy firmy, o czystości na peronach czy w windach trudno mówić Filip Kowalkowski
Inwestycja za wiele milionów złotych nie dość, że lepi się od śmieci, to staje się siedliskiem bezdomnych. Za węzeł Wschód odpowiadają wszyscy i... nikt.

Węzeł Bydgoszcz Wschód zna każdy, kto korzysta z tramwaju do Fordonu oraz kierowcy, którzy z dala oglądają imponujące rozwiązania architektoniczne 
- na górze estakada z tramwajem, na dole nowoczesne perony kolejowe, windy, szkło, futurystyczne dachy...

- Cały węzeł był elementem linii tramwajowej do Fordonu i jako taki finansowany był ze środków inwestycyjnych spółki – środków własnych i 80 procent dotacji unijnej - przypomina Maciej Kozakiewicz, prezes spółki Tramwaj Fordon.

Bezdomni w windach

Co ładnie wygląda z daleka albo kiedy było nowe, dziś... zaczyna straszyć.

- Podobno bezdomni załatwiają się w windach, a najgorsze, że mimo wydanych milionów podłoga dworca jest jakby nieskończona - mówi Robert Szatkowski, prezes stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród. 
- To jakaś wylewka betonowa, która łapie każdy brud. A ten szklany dach sprawia, że deszcz nie przepłucze peronu. Przystanki sprzątają podobno dwa razy na rok. Wystarczyłoby pokryć jakimś tworzywem, ewentualnie pomalować farbą olejną, co jakiś czas spłukać wężem i byłoby schludnie. Teraz to wygląda strasznie...

Zobacz również:

Agata Chrośniak Bursztynową Miss Polski 2017

Agata Chrośniak Bursztynową Miss Polski 2017 (wideo, zdjecia)

Obrazu dopełniają niedopałki, ślady po gumach do żucia, a czasami... załatwiający się w windach.

Opinie podzielają inni Czytelnicy. Niektórzy przypuszczają, że przy sprzątaniu inwestycji, za którą zapłaciło miasto, Polskie Linie Kolejowe nie odpowiadają.

>> Najnowsze i najciekawsze informacje z Bydgoszczy i regionu: www.expressbydgoski.pl

Jest porozumienie

Okazuje się, że nie do końca tak jest, bo... istnieje umowa i podział odpowiedzialności za sprzątanie węzła. Najmniejszą mają PKP.

- Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Polskimi Liniami Kolejowymi SA, Zakładami Linii Kolejowych w Bydgoszczy a spółką Tramwaj Fordon, w naszym zarządzie znajdują się: estakada tramwajowa wraz z przystankami tramwajowymi i ich wyposażeniem, klatki schodowe łączące estakadę z peronami kolejowymi i windy - mówi prezes Tramwaju Fordon.
Z kolei ZLK dba o perony stacyjne, nawierzchnie torowe wraz z infrastrukturą torową i całe wyposażenie peronowe - wiaty wraz z oświetleniem, ławki, tablice kolejowej informacji pasażerskiej i kosze na śmieci.

Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Polskimi Liniami Kolejowymi SA, Zakładami Linii Kolejowych w Bydgoszczy a spółką Tramwaj Fordon, w naszym zarządzie znajdują się: estakada tramwajowa wraz z przystankami tramwajowymi i ich wyposażeniem, klatki schodowe łączące estakadę z peronami kolejowymi i windy

Trzeci do miotły

Skąd więc tu taki brud?
- Klatki schodowe sprzątane są dwa razy w tygodniu, a windy osobowe raz na dwa tygodnie - zapewnia Maciej Kozakiewicz.
Niezależnie od tego Tramwaj Fordon ma zawartą umowę ze specjalistyczną firmą w zakresie utrzymania wind w sprawności eksploatacyjnej.

Na Węźle Bydgoszcz Wschód jest jednak jeszcze i trzeci gracz z miotłą. - Sprzątaniem nawierzchni chodnikowych na estakadzie zajmuje się Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta - wskazuje prezes Spółki Tramwaj Fordon.
Anna Strzelczyk-Frydrych z Biura Komunikacji Społecznej bydgoskiego ratusza przyznaje: - Na podstawie umowy z miastem, firma, która działa w tym rejonie, sprząta sam przystanek, ale wyłącznie chodnik. Opróżniania też kosze na odpadki. Tak jest w całym mieście. Prace te są wykonywane raz dziennie siedem dni w tygodniu. Pozostałe elementy, np. sama wiata, leży w kompetencjach spółki.

Warto w tym miejscu zaapelować do mieszkańców o dbanie 
o porządek. Bałagan 
nie tworzy się sam.

Ktoś winien jest...

- Zwrócimy uwagę zarówno spółce, jak i firmie świadczącej usługi na rzecz miasta - zapewnia Strzelczyk-Frydrych. - Niestety, prawdziwą plagą nie tylko w tym miejscu są wypluwane bezpośrednio na chodnik gumy do życia. Ich usuwanie jest wyjątkowo trudne. Wie to każdy, kto musiał usunąć gumę z własnej podeszwy. Warto w tym miejscu zaapelować do mieszkańców o dbanie o porządek. Bałagan nie tworzy się sam.

Zobacz:

Zaglądamy do oświadczeń majątkowych (za 2016 rok) prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz jego zastępców. Jakimi majątkami mogą pochwalić się inni samorządowcy, w tym marszałek Piotr Całbecki?

Ile zarabia prezydent Bydgoszczy. Jakie dochody osiągają inn...

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (24.08.2017)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!