– W trakcie odbudowy państwa ukraińskiego będziemy się dalej włączać w pomoc. Również pod względem medycznym – mówił Kraska.
Wiceminister poinformował, że rozmawiał ze swoją ukraińską odpowiednik na temat odbudowy infrastruktury szpitalnej na Ukrainie.
– Miesiąc temu miałem spotkanie z wiceminister zdrowia Ukrainy. Oni także już w tej chwili myślą o odbudowie szpitali, tych które zostały zniszczone. Rozmawialiśmy o ewentualnym przekazaniu projektów tych szpitali – poinformował Kraska. – Oni chcą też wykorzystać tę sytuację wojny, żeby przejść na wyższy poziom – zaznaczył.
Waldemar Kraska powiedział, że ukraińscy lekarze pomagają uchodźcom w Polsce.
– Ostatnie dane pokazują, że mamy 1600 lekarzy zza wschodniej granicy – powiedział wiceminister. – Część z nich była już w naszym kraju, część uciekła przed konfliktem zbrojnym. Zapewniliśmy im możliwie szybko pracę i wykorzystujemy ją w bliskich kontaktach z uchodźcami – kontynuował.
– Na początku, szczególnie te matki, które były w ciąży i rodziły w naszym kraju dzieci, nie chciały noworodków szczepić. Mamy dwie szczepionki, przeciwko gruźlicy i przeciwko WZW w okresie zaraz po urodzeniu. Ukraińskie matki nie chciały tych szczepionek. Po naszej akcji, nie tylko ulotkowej, lekarze ukraińscy zaczęli przekonywać te matki i w tym momencie mamy procent zaszczepienia dzieci z Ukrainy jak polskich dzieci – przekazał Kraska.
Wiceminister przekazał też informacje dotyczące Krajowej Sieci Onkologicznej. Wśród wielu kamieni milowych, jakie Polska musi spełnić aby odblokować KPO, jest właśnie sieć onkologiczna.
– Krajowa Sieć Onkologiczna jest praktycznie gotowa. Wejdzie w życie 1 stycznia i każdy będzie miał swojego opiekuna, który poprowadzi go przez labirynt badań diagnostycznych. Epidemia spowodowała, że mamy dług w sprawach kardiologicznych i chorób onkologicznych, który musimy jak najszybciej spłacać – powiedział Kraska.
Źródło: Polskie Radio 24
