Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W VI LO w Bydgoszczy: okruchy życia na okrutnej wojnie

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Czytanie performatywne szkicu scenicznego „Ja, wojna i plastikowy granat” w auli VI LO
Czytanie performatywne szkicu scenicznego „Ja, wojna i plastikowy granat” w auli VI LO Tomasz Czachorowski
W śmiertelnym zagrożeniu ludzie toczą codzienne życie. Trudno je nazwać zwykłym, ale żyć trzeba. Kawałki tego życia w rocznicę wojny zobaczyliśmy w Bydgoszczy.

Rosjanie zaatakowali. Małżeństwo zastanawia się nad ucieczką z kraju. Stary Żyd, dentysta, wzywa na pomoc władze Izraela. Gej w oddziałach terytorialsów łapie pierwszego wroga i spotyka się z pierwszym afrontem ze strony swego dowódcy. Okruchy życia Ukraińców w pierwszym roku wojny zebrała i przekształciła w dzieło dramatyczne młoda kijowianka, Nina Zakhozhenko. Jej szkic sceniczny „Ja, wojna i plastikowy granat” jesienią ubiegłego roku znalazł się w finale drugiej edycji Aurory – Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. W rocznicę wojny w Ukrainie został natomiast pokazany w auli VI LO w Bydgoszczy. Tak zwane czytanie performatywne (czyli połączone z prezentacją aktorską) dramatu w reżyserii Magdy Szpecht przygotowali aktorzy Teatru Polskiego.

Koncepcja szkicu Niny Zakhozhenko przypomina sztukę „Życie na wypadek wojny” Leny Languszonkowej, pokazywaną na inaugurację ostatniego bydgoskiego Festiwalu Prapremier. „Ja, wojna i plastikowy granat” jest jednak dziełem literacko bardziej dojrzałym i uporządkowanym. To w gruncie rzeczy bardzo liryczna, osobista opowieść o przeżywaniu nieustannego zagrożenia zagładą samotnie, z rodziną czy z przyjaciółmi. 87-letni Żyd, który przeżył holocaust, ale nie wyemigrował do Izraela, domaga się teraz pomocy w wyjeździe z Ukrainy ze strony izraelskich władz w obliczu kolejnego najazdu faszystów. Jako dentysta nie odmawia jednak pomocy pacjentowi, któremu, choć wokół wybuchają bomby i rakiety, najbardziej doskwiera bolący ząb.

W innej scenie gej zwierza się swemu partnerowi z przebiegu pierwszej akcji bojowej w oddziałach samoobrony, do której obaj wstąpili jako wolontariusze. Nowicjusz pokonał lęk i ujął jeńca, którego doprowadził do dowódcy. A dowódca zaczął przeklinać wroga od… „pedałów”.

Przykład rzeczywistego udziału osób nieheteronormatywnych w obronie ojczyzny widzowie dostali po prezentacji sztuki. Podczas dyskusji z udziałem jej autorki i reżyserki internetowo połączono się z parą autentycznych ukraińskich terytorialsów i zarazem życiowych partnerów. Po aneksji Krymu przez Rosję 37-letni Oleksandr Zhugan i jego rówieśnik(czka) Antonina Romanova znaleźli się wśród szóstki założycieli niezależnego PostPlayTheatre, walczącego z wszelkiego rodzaju formami dyskryminacji w Ukrainie.

Oleksandr określa siebie jako geja, Antonina – jako osobę transpłciową. Przed 24 stycznia 2022 roku mieszkali razem z Kijowie. O poranku w dniu, w którym wybuchła wojna, zgłosili się do oddziałów samoobrony terytorialnej. Ruszyli do walki w obronie stolicy i… do dziś nie wrócili do domu. Niemal co dzień biorą udział w akcjach bojowych. Antonina obsługuje moździerz. Gdy łączyli się z Bydgoszczą, odpoczywali akurat po walce.

Czytanie performatywne szkicu Niny Zakhozhenko i późniejsza dyskusja były finałem działań pod hasłem „Wojna trwa”, których najważniejszym elementem była aukcja charytatywna na rzecz Ukrainy, organizowana przez Sopocki Dom Aukcyjny. Suma zebrana w ramach licytacji wesprze działalność kijowskiej piekarni Good Bread From Good People, piekącej chleb dla żołnierzy na froncie. Nasza redakcja była patronem prasowym tego wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera