W tych miastach żyje się najlepiej - Bydgoszcz zamyka TOP 15

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Tak zwane miejskie pasieki również miały wpływ na punkty w rankingu miast zrównoważonych. W Bydgoszczy miejskie pszczoły "bazują" między innymi na dachach budynków Wyższej Szkoły Gospodarki.
Tak zwane miejskie pasieki również miały wpływ na punkty w rankingu miast zrównoważonych. W Bydgoszczy miejskie pszczoły "bazują" między innymi na dachach budynków Wyższej Szkoły Gospodarki. Tomasz Czachorowski
W drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis Bydgoszcz zajęła 15 miejsce. Na podium Warszawa, Toruń i Zielona Góra.

Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty!

W badaniu wzięto pod uwagę 50 największych miast w Polsce, które oceniono w trzech kategoriach - gospodarki, środowiska i społeczeństwa. Ranking przygotowała firma konsultingowa Arcadis, której specjaliści brali pod uwagę takie czynniki jak dostęp do opieki zdrowotnej, poziom edukacji, bezpieczeństwo, zaangażowanie w życie społeczne mieszkańców, jakość powietrza, formę terenów zielonych, gospodarkę odpadami, sytuację na rynku pracy, zdolność do pozyskiwania środków z UE i wiele innych wskaźników, których było 45. Jak w tym zestawieniu wypadło nasze miasto?

To Cię może też zainteresować

Bydgoszcz zajęła w stawce 50 miast 15 miejsce, awansując o jedno "oczko" w stosunku do badania z roku 2018. Najlepiej oceniono nas w kategorii "środowisko", w której zajęliśmy 6 miejsce w Polsce.

- Bydgoszcz to miasto, które jako pierwsze w kraju wdraża innowacyjny projekt zagospodarowania wód opadowych i roztopowych oraz konsekwentnie zwiększa retencję na swoim terenie jako element ograniczania zużycia zasobów wodnych. Unikalne mapy hydrogeologiczne, modele lokalnych opadów, modele hydrodynamiczne, inwentaryzacja sieci wodno-kanalizacyjnej były m.in. podstawą do wytypowania terenów retencjonowania wody opadowej, a te z kolei do wdrażania zielono-błękitnych rozwiązań na terenie miasta np.: podziemnych zbiorników retencyjnych (np. przy ul. Św. M. Kolbego), systemu zagospodarowania wód opadowych w Schronisku dla zwierząt przy ulicy Grunwaldzkiej, koncepcji rozwiązań dla wody deszczowej w „Pałacyku” Muzeum Wodociągów, łąk kwietnych na terenie Stacji Uzdatniania Wody „Czyżkówko” - czytamy w raporcie.

Plus dla Bydgoszczy za... pszczoły

Podkreślono wysoki udział terenów zielonych, w tym prawnie chronionych, w mieście. Uwadze badaczy nie uszło również zaangażowanie Bydgoszczy w zakładanie pasiek.

- Pszczoły z jednej strony wspierają rozwój zielonej infrastruktury podwyższając jakość zieleni miejskiej i zwiększając bioróżnorodność, z drugiej wspierają dążenia naukowców do budowania technologii miast przyszłości, opartej na badaniach życia i zachowania pszczół. (...) Przykładem jest Miasto Bydgoszcz, partner w projekcie BeePathNet pn.: „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie”, którego celem jest popularyzacja i rozwój pszczelarstwa w miastach oraz poprawa warunków bytowania owadów zapylających - podkreślają twórcy raportu.

Gorzej poszło nam w kategorii gospodarka (17 miejsce w kraju), a najgorzej w kategorii społeczeństwo (dopiero 27 miejsce w Polsce).

Zmierzamy w tym kierunku co Warszawa?

- Bydgoszcz jest w czołówce miast, które dbają o zrównoważony rozwój. Wynik procentowy Bydgoszczy na poziomie 62%, przy 68% zwycięskiej Warszawy pokazuje, że działamy w tym samym, dobrym kierunku. Jeśli chodzi o środowisko, zajęliśmy 6 lokatę. Niestety wielu wskaźników, które są niezwykle istotne dla zrównoważonego rozwoju w tym raporcie nie uwzględniono. Rozbudowujemy sieć ciepłowniczą ograniczając niską emisję, tymczasem porównywano dostępność sieci gazowniczej, na którą miasto nie ma żadnego wpływu. Realizujemy potężny projekt związany z fotowoltaiką i termomodernizacją. Szkoda, że tak pionierskie, „zielone” rozwiązania nie były punktowane, podobnie jak inwestycje w ekologiczny transport szynowy - zauważa Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Ratusz zapewnia, że konsekwentnie pracuje nad poprawą wielu innych obszarów, które mają wzmocnić potencjał gospodarczy i turystyczny miasta.

- Oddajemy do użytku kolejne zrewitalizowane zabytkowe obiekty, tereny zielone. Przed nami kolejne zrównoważone inwestycje w rewitalizację nabrzeży Brdy i Kanału Bydgoskiego. Rozwijamy BBO, w ramach którego oddajemy do dyspozycji mieszkańców ponad 16 mln złotych – to oni decydują na co zostaną wydane. I mimo rządowych cięć, te najważniejsze zadania związane ze zrównoważonym rozwojem nadal będą w Bydgoszczy realizowane - deklaruje Marta Stachowiak.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie