Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu Jurasza w Bydgoszczy wszczepiono implant OSI200. To wielka szansa dla pacjentów z niedosłuchem

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Operację wszczepienia innowacyjnego implantu słuchowego z piezoelektrykiem przeprowadził dr hab. nauk med. Maciej Wróbel, prof. UMK, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy, wraz z zespołem specjalistów.
Operację wszczepienia innowacyjnego implantu słuchowego z piezoelektrykiem przeprowadził dr hab. nauk med. Maciej Wróbel, prof. UMK, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy, wraz z zespołem specjalistów. Nadesłane
W czwartek (27 października) w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy odbyła się pierwsza w województwie kujawsko-pomorskim operacja wszczepienia innowacyjnego implantu słuchowego z piezoelektrykiem.

Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

od 16 lat

Bydgoski szpital jako pierwszy na Kujawach i Pomorzu oraz drugi w Polsce rozpoczyna program leczenia niedosłuchów przewodzeniowych i mieszanych przy pomocy nowatorskiego aktywnego implantu kostnego. Tym samym Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Audiologii i Foniatrii w szpitalu Jurasza będzie mogła oferować swoim pacjentom najnowocześniejsze rozwiązania medyczne w zakresie leczenia zaburzeń słuchu. Ta przełomowa metoda wpłynie również na poszerzenie dotychczasowych metod leczenia niedosłuchów u pacjentów.

Operację, która odbyła się w czwartek (27 października), przeprowadził dr hab. nauk med. Maciej Wróbel, prof. UMK, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej wraz z zespołem specjalistów. To nie tylko pierwsza w województwie, ale też jedna z pierwszych w Polsce implantacja wszczepienia innowacyjnego implantu słuchowego z piezoelektrykiem.

- Coraz więcej osób zmaga się z problemami niedosłuchu, dlatego zaoferowany nowy sposób leczenia w naszej Klinice będzie szansą na powrót pacjentów do świata dźwięków, dzięki temu nie będą oni skazani na życie w ciszy - mówi dr hab. nauk med. Maciej Wróbel, prof. UMK.

Jak działa system aktywnego implantu kostnego Osia2?

Rozwiązanie opracowane przez firmę Cochlear zbudowane jest z aktywnego elementu, który chirurdzy wszczepiają pod skórę w struktury ucha. Implant OSI200 jest wyjątkowy, ponieważ źródłem drgań jest przetwornik piezoelektryczny - jedyny w swoim rodzaju. Dzięki jego zastosowaniu implanty cechują się bardzo dobrą jakością dźwięku oraz wysoką niezawodnością.

System aktywnego implantu kostnego Osia2, poza elementem wszczepialnym, składa się z miniaturowego procesora dźwięku - części zewnętrznej, ukrytej między włosami pacjenta. To właśnie procesor dźwięku odpowiednio przetwarza informacje i zamienia na cyfrowy sygnał, który następnie trafia do aktywnego przetwornika z elementem piezoelektrycznym. W implancie OSI200 powstają wibracje, które pacjenci odbierają, jako dźwięki otoczenia i mowy.

Nowe urządzenie zapewnia doskonałą jakość dźwięku

- Tak działające urządzenie łączy technologię znaną z implantów ślimakowych oraz implantów na przewodnictwo kostne - mówi dr hab. nauk med. Maciej Wróbel, prof. UMK. - Nowe urządzenie istotnie różni się od rozwiązań dotychczas stosowanych w takich przypadkach. Zapewnia ono bowiem doskonałą jakość dźwięku, a jednocześnie pozbawione jest elementu przechodzącego przez skórę. Cechuje się, więc wysoką estetyką, a ryzyko infekcji w okolicy implantu ograniczone jest do minimum.

System aktywnego implantu kostnego Osia2 może pomóc pacjentom z niedosłuchem przewodzeniowym, niedosłuchem mieszanym oraz jednostronną głuchotą odbiorczą (single-sided deafness, SSD). Jest też wskazany dla pacjentów do operacji obustronnych.

Leczenie zaburzeń słuchu tego typu implantem w pełni refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo