Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sieci seksu

Redakcja
W 2007 r. do kin weszła komedia „Juno”, opowiadająca o kłopotach z dorastaniem amerykańskiej młodzieży. Film dostał Oscara za najlepszy scenariusz, który był inspirowany książką Chada Kultgena.

Na pierwszy przekład jego powieści Polakom przyszło jednak poczekać do tego roku.
Warto było czekać - jak w refrenie znanej piosenki. Choć nie dobił jeszcze do czterdziestki, Kultgen jest za oceanem bardzo wpływowym pisarzem. Traktowany jest jako guru od obyczajów seksualnych współczesnych Amerykanów. Ten temat zdominował też „Uwikłanych”. Obserwujemy w nich na przemian życie kilku amerykańskich rodzin na prowincji. Łączącym je elementem jest to, że w rodzinach jedno z dzieci chodzi do tej samej klasy w tej samej szkole. Jest to ostatnia klasa przed przejściem do „poważniejszego” światka liceum. Dzieci mają po 13 lat i wychodzą ze skóry, by pokazać, że są już dorośli i że są liderami w swym środowisku. Chłopcy mogą to zrobić dzięki sukcesowi szkolnej drużyny footballowej, dziewczyny - jako cheerleaderki, dopingujące kolegów. Dodatkowo, a dla wielu przede wszystkim, oznaką dojrzałości może być seksualna inicjacja. Inspiracji, zachęty i porad nastolatki szukają oczywiście w Internecie.
Ale nie tylko one szukają w sieci ujścia dla swych seksualnych emocji. To samo dotyczy... ich rodziców. Czterdziestolatki przeżywają kryzysy w swych małżeństwach. Erotyczna fascynacja współmałżonkiem wygasła albo nie znajduje już wzajemności. W takiej sytuacji niektóre pary rozstają się, inne milcząc tolerują wzajemne zdrady. Ten przez Internet nawiązuje kontakt z prostytutką, przypominającą mu ulubioną gwiazdę porno, tamta na portalu randkowych umawia się z wiarołomnym żonkosiem.
Mnóstwo w tej książce wyuzdanej erotyki, lecz obrazki te nie rażą i nie zniesmaczają. Nie są bowiem samoistną wartością, lecz służą do pokazania autentycznych relacji w rodzinie i cyberprzestrzeni. Powieść napisano świetnym, dosadnym językiem. Bohaterowie, zarówno dzieci, jak i dorośli, to nie edukacyjne wzorce czy antywzorce, lecz postaci z krwi i kości. Mimo że temat jest trudny i złożony, Kultgenowi udało się podać go z dużą domieszką humoru. Ale uwaga, potrawa przyrządzona została dla dorosłych, nie dzieci.cp
Chad Kultgen, Uwikłani, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2015.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!