Kongres potrwa do 3 czerwca i po raz pierwszy w swojej historii odbywa się w Bydgoszczy.
- Takie spotkania środowiska kardio-torakochirurgów mają miejsce co dwa lata - mówi prof. dr hab. med. Janusz Kowalewski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów, główny organizator kongresu w Bydgoszczy i zarazem dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy. - Jednak w czasie pandemii zmuszeni byliśmy do organizowania go w formule online. Teraz kongres wraca w wersji stacjonarnej i cieszę się, że właśnie Bydgoszcz została gospodarzem tego wydarzenia.
Udział w kongresie biorą też zagraniczni specjaliści
Oprócz członków Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów do uczestnictwa zaproszono specjalistów z Włoch, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, a ponadto, m.in., lekarzy onkologów, anestezjologów i pielęgniarki.
- Kongres jest bardzo potrzebny, bo współczesny czas pełen jest niezwykłych wyzwań, także w ochronie zdrowia - mówi prof. dr hab. med. Janusz Kowalewski. - Pandemia, procesy migracji, konflikt zbrojny na Ukrainie, ogólnoświatowy kryzys energetyczny nie pozostają bez wpływu na realizację świadczeń medycznych. Przed nami, więc sporo wyzwań, którym musimy sprostać jako prężne i nowoczesne środowisko.
Komitet Naukowy Kongresu przygotował wyjątkowy program, który koncentruje się wokół aktualnych zagadnień, szczególnie budzących kontrowersje i wymagających szerszych dyskusji.
W programie też sesja o urazach bojowych klatki piersiowej
- Wykłady będą dotyczyć, m.in.: operacji z dostępów małoinwazyjnych, chirurgii robotowej, transplantacji czy leczenia obrażeń klatki piersiowej - mówi prof. dr hab. med. Janusz Kowalewski. - Będą np. sesje poświęcone skojarzeniu w leczeniu raka płuc, przeszczepom serca i płuc - co po Covid-19 nabrało zupełnie innego znaczenia. Musimy stawiać czoła wyzwaniom, jakie niesie obecny czas. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, dlatego jedna z sesji dotyczyć będzie urazów bojowych. Nie zabraknie wykładów o postępowaniu chirurgicznym czy anestezjologicznym w bojowych obrażeniach klatki piersiowej oraz dotyczących postępowania w przypadkach nietypowych obrażeń bojowych klatki piersiowej.
W programie znajdą się też sesje dla młodych kardiochirurgów, a także te poświęcone psychologii, etyce oraz odpowiedzialności zawodowej.
- Zależy mi, aby problemy omawiane podczas kongresu były spoiwem łączącym kardiochirurgów i torakochirurgów, aby zaciekawiły zarówno doświadczonych specjalistów, jak i młodych adeptów tych trudnych dziedzin - zaznacza prof. dr hab. med. Janusz Kowalewski. - Przewidziane są też warsztaty o tym, jak wykonywać różne typy operacji czy specjalne sesje konkursowe z atrakcyjnymi nagrodami.
Kongres rozpoczął się w czwartek (1 czerwca) rano, ale uroczysta ceremonia otwarcia nastąpiła o godz. 17 w Sali Widowiskowej Opery Nova. Wziął w niej udział marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, który jest lekarzem chirurgiem. W czasie uroczystości wręczono nagrody i członkostwa honorowe. Nie zabrakło też części artystycznej i wykładów inauguracyjnych.
