- Umowę z Centrum Onkologii podpiszemy w ciągu 2-3 tygodni - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju Politechniki Bydgoskiej, który koordynuje prace związane z utworzeniem kierunku lekarskiego na PBŚ. - Finalizujemy już rozmowy. Współpraca będzie odbywała się na tych samych zasadach, co ze szpitalem MSWiA. Będzie to umowa na świadczenie usług dydaktycznych i medycznych. Szpital zapewni nam wsparcie doświadczonej kadry medycznej i umożliwi korzystanie ze swojej infrastruktury.
Prof. dr hab. nauk med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy, potwierdził nam, że podpisanie umowy nastąpi jeszcze w czerwcu br.
- Jesteśmy otwarci na współpracę - mówi prof. Janusz Kowalewski. - Mamy grupę lekarzy i zakłady np. Zakład Mikrobiologii, które nie są w strukturze Collegium Medicum UMK i tu jest przestrzeń do współpracy.
Politechnika nadal prowadzi rozmowy z innymi szpitalami, w tym także z 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Bydgoszczy.
- Planujemy też nawiązać współpracę z jednym z bardzo znanych szpitali w regionie. Jak tylko dopracujemy szczegóły, to poinformujemy, co to za placówka - informuje dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ. - Poza tym trwa budowanie kadry. Do zespołu wykładowców Centrum Nauk Medycznych PBŚ dołączyła prof. dr hab. n. med. Katarzyna Pawlak-Osińska, specjalistka w dziedzinie laryngologii. Podpisujemy kolejne umowy deklaracyjne. Myślę, że kwestię zatrudnień będziemy mieli zrealizowaną do końca roku.
Uruchomienie kierunku lekarskiego na PBŚ planowane jest roku akademickim 2024/2025. Na I roku ma kształcić się 60 studentów. Wniosek o wydanie zgody na kształcenie do ministra edukacji i nauki uczelnia zamierza złożyć w III kwartale 2023 r.
Przypomnijmy, że w strukturę Politechniki Bydgoskiej ma wejść Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego SPZOZ w Bydgoszczy. Uchwałę, która wyraża wstępną wolę przekazania przez Miasto Bydgoszcz szpitala w ręce PBŚ przyjęła już Rada Miasta Bydgoszczy. Jeśli Politechnice uda się uzyskać stosowne pozwolenia i uruchomi kształcenie na kierunku lekarskim, to Miasto Bydgoszcz będzie miało za zadanie uchwalić już tę właściwą uchwałę Rady Miasta, wyrażającą wprost zgodę na przekazanie szpitala i wraz z nią porozumienie pomiędzy prezydentem miasta a Politechniką Bydgoską.
