List intencyjny dotyczący wspólnych działań w bydgoskiej uczelni podpisali prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor CO i dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju.
Zadeklarowana współpraca dotyczy działań na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska w zakresie doradztwa oraz dydaktyki na kierunku Inżynieria Środowiska przez korzystanie z potencjału technicznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, w tym Zakładu Utylizacji Odpadów Medycznych (ZUOM). Podpisany list intencyjny zakłada także realizację wspólnych badań w zakresie prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich oraz organizowanie seminariów, sympozjów i konferencji.
"Podpisanie listu intencyjnego otwiera nowy rozdział współpracy między obiema instytucjami, umożliwiając studentom oraz pracownikom naukowym dostęp do nowoczesnych technologii oraz wspólne działania na rzecz innowacji w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami" - czytamy na stronie Centrum Onkologii.
Współpraca obejmować będzie:
doradztwo i doskonalenie dydaktyki na kierunku Inżynieria Środowiska, w tym organizowanie wycieczek dydaktycznych do ZUOM w Centrum Onkologii w Bydgoszczy - jednego z najnowocześniejszych w Polsce
organizację kursów i szkoleń specjalistycznych oraz konsultacji dla studentów
organizację konferencji, seminariów i wystaw, a także wspólne uczestnictwo w sympozjach
realizację wspólnych badań oraz projektów naukowych, w tym prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich
ZUOM to nowoczesna jednostka zajmująca się unieszkodliwianiem odpadów medycznych i weterynaryjnych. Stosowane tam technologie spalania pozwalają na odzysk energii, która jest wykorzystywana do ogrzewania kompleksu Centrum Onkologii. Dzięki temu placówka nie korzysta z sieci miejskiej, co przekłada się na znaczne oszczędności. CO zdecydowało się też na produkcję chłodu, czyli proces odwrotny do podgrzewania. Wytwarzana woda lodowa wykorzystywana jest do chłodzenia w obiekcie Zakładu Medycyny Nuklearnej. W przyszłości planowane jest zastosowanie tej technologii do klimatyzowania nowych budynków, które mają powstać na terenie CO.
