Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białych Błotach chcą ochronić stare drzewa przed bobrami

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Bobry z łatwością radzą sobie z powaleniem nawet starych drzew.
Bobry z łatwością radzą sobie z powaleniem nawet starych drzew. Krzysztof Michalak
Na Kanale Górnonoteckim bobry poczynają sobie coraz śmielej – dorodne drzewa lądują w wodzie. Społecznicy chcą je ratować, nie robiąc krzywdy bobrom.

- Chciałbym zabezpieczyć siatką trochę tych starszych i cennych drzew, oczywiście wszystko w graniach możliwości. Nie jestem przeciwnikiem bobrów, ale uważam, że można ochronić część drzew, aby nie zostały zniszczone i powalone przez bobry – uważa Krzysztof Michalak, społecznik i radny gminy Białe Błota.

Społecznik twierdzi, że zwracał się o wsparcie do różnych instytucji, między innymi Wód Polskich, ale prośby pozostały bez odpowiedzi.

- Problem z bobrami jest znany, w niektórych miejscach bardzo się namnożyły. Do tego stopnia, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydaje zgody na ich odstrzał. W naszym nadleśnictwie ich działalność nie jest specjalnie widoczna - uważa Andrzej Białkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Bydgoszcz w Białych Błotach.

Kometa C/2020 F8 (SWAN) miała zrobić w maju piękne widowisko na polskim niebie (ma być u nas widoczna od połowy miesiąca). Początkowo szacowano, że C/2020 F8 (SWAN) w trzeciej dekadzie maja osiągnie trzecią wielkość gwiazdową - to pozwoliłoby na ciekawe obserwacje (również gołym okiem). Niestety w ciągu ostatnich dni obserwuje się zahamowanie wzrostu jasności. Nadal jednak będzie co oglądać!Obiekt mogli do tej pory obserwować mieszkańcy południowej półkuli. Trzeba przyznać, że kometa ze swoim długim warkoczem pięknie prezentuje się na niebie. Na dalszych stronach zdjęcia zamieszczone w mediach społecznościowych przez miłośników astronomii.

Kometa C/2020 F8 [SWAN]. Zobacz piękne zdjęcia z półkuli poł...

Bobrzy problem nikomu nie leży

Problem z bobrami jest taki, że nikt nie czuje się specjalnie zobowiązany, by go rozwiązać. - Bobry, jak wszystkie dziko żyjące zwierzęta, należą do Skarbu Państwa. My zajmujemy się drzewami i ich ochroną. Jednak jeśli drzewa rosną w pasie nad kanałem, a pas ten sięgać może niekiedy 10 metrów od wody, to sprawą zajmują się Wody Polskie. Jeśli natomiast drzewo jest pomnikiem przyrody, sprawę ochrony musi wziąć na siebie gmina - wyjaśnia nadleśniczy.

Co z ochroną drzew, które pomnikami nie są i nie leżą też w pasie przy wodzie? - Bóbr też musi coś jeść - to raz. Dwa, że siatki to wydatek, który ktoś musiałby ponieść bez gwarancji, że ta ochrona zadziała - przyznaje nadleśniczy.

Bóbr też musi coś jeść - to raz. Dwa, że siatki to wydatek, który ktoś musiałby ponieść bez gwarancji, że ta ochrona zadziała

Dlatego by ochronić drzewa, potrzebne będzie zaangażowanie mieszkańców i sponsorzy. Tych na terenie gminy nie brakuje.

Ptaki mają mieszkania

- Od kilku lat wieszamy u nas budki lęgowe. Akcja okazała się sukcesem – przy ich czyszczeniu okazało się, że wszystkie były zasiedlone. Były szpaki, sikorki, a nawet dwa dzięcioły. Teraz znowu wlatują do nich ptaki. Od kilku lat w stawianiu budek wspiera nas jedna z lokalnych firm, myślimy więc o rozszerzeniu akcji. Takie akcje, jak ochrona drzew czy pomoc ptakom, są bardzo potrzebne w czasach, kiedy trzeba poważnie zająć się dbaniem o przyrodę i środowisko naturalne - uważa Krzysztof Michalak.

Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 10

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo