Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

Szkole na osiedlu Leśnym 50 lat minęło dokładnie 1 września 2022 r. Jednak z uwagi na pandemię główne obchody jubileuszowe przełożono na 3 czerwca br. Społeczność VII LO już przygotowuje się na ten moment.
- Przeglądamy kroniki szkolne, wybieramy zdjęcia na okolicznościową wystawę - mówi Janusz Kitajgrodzki, dyrektor VII LO od 2000 roku. - Będzie bardzo ciekawa, bo dysponujemy fotografiami nawet z pierwszej matury w 1976 roku. Mamy też zdjęcia szkoły sprzed lat, z różnych imprez i obozów sportowych czy wycieczek. Po części pochodzą z zasobów naszego liceum, niektóre udostępnili nam również absolwenci.
Zaczęło się od lekcji na II piętrze w budynku przy ówczesnej ulicy 22 Lipca
Pierwszy dzwonek w VII LO na osiedlu Leśnym zabrzmiał 1 września 1972 roku. Liceum mieściło się wówczas na II piętrze w budynku ówczesnej SP nr 42 przy ul. 22 Lipca 4 (obecnie ul. 11 Listopada). Po dwóch latach budynek był już w całości przeznaczony na potrzeby liceum, a SP nr 42 przeniosła się na budujące się wówczas osiedle Wyżyny.
- Doskonale pamiętam te początki, bo jestem absolwentem VII LO i maturzystą pierwszego rocznika, który opuścił mury szkoły - mówi Janusz Kitajgrodzki. - W 1972 r. rozpoczynaliśmy rok szkolny z wielką radością. Było wtedy pięć klas pierwszych. Maturę zdawałem w 1976 r. To był rok, w którym w Polsce wprowadzono kartki na cukier.
Główne uroczystości jubileuszowe 3 czerwca br. rozpoczną się galą w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego o godz. 11. Przez pół wieku szkoła miała troje dyrektorów.
- Pierwszym był Edward Stramowski w latach 1972-1987, drugim Alina Kalosza w latach 1987-2000. Cieszymy się, że są w dobrym zdrowiu, bo liczymy na ich obecność podczas gali - mówi Janusz Kitajgrodzki. - Utrzymujemy też kontakt z naszymi emerytowanymi nauczycielami. Coroczne spotkania z nimi z okazji Dnia Edukacji Narodowej to już w naszym liceum tradycja.
Będzie nowy sztandar i okolicznościowy biuletyn z okazji 50-lecia liceum
Z okazji jubileuszu 50-lecia szkoła będzie miała nowy sztandar.
- Ten który obecnie mamy pochodzi z 1976 r. i bardzo się już wysłużył - mówi Janusz Kitajgrodzki. - Nowy sztandar ufundował szkole jeden z naszych absolwentów, za co jesteśmy wdzięczni. Powstaje także wydawnictwo jubileuszowe dokumentujące ostatnie 10 lat szkoły. Nad jego przygotowaniem pracują nasi nauczyciele. Podobny biuletyn wydaliśmy na 40-lecie VII LO, dlatego nowe wydawnictwo będzie z kodem QR z możliwością przejrzenia sobie wydarzeń szkolnych z wcześniejszych lat.
Ponadto 3 czerwca nie zabraknie spotkań absolwentów w murach szkoły (godz. 14-17). Planowany jest też mecz piłki nożnej uczniowie - absolwenci. Wieczorem o godz. 20 odbędzie się natomiast bal 50-lecia w Fabryce Lloyda.
Obecnie w VII LO kształci się 535 uczniów w 17 oddziałach. W gronie pedagogicznym aż 8 z 38 nauczycieli jest absolwentami tego liceum. Przez pół wieku szkoła doczekała się znanych wychowanków. Absolwentami “Siódemki” są, m.in., Antoni Milancej, aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i zarazem maturzysta z numerem 7000, czy Romuald Kosieniak, wojewoda kujawsko-pomorski w latach 2001-2006.
- Wielu naszych absolwentów zostało też prokuratorami, sędziami lub adwokatami - podkreśla Janusz Kitajgrodzki. - Gdyby ich wszystkich zebrać, to można by otworzyć całkiem sporą kancelarię prawną.
Budynek "Siódemki" wypięknieje i przejdzie metamorfozę
Tymczasem wspaniałym prezentem dla obecnej społeczności VII LO będzie modernizacja budynku szkoły.
- To dla nas bardzo ważna inwestycja. Projekt już jest gotowy - mówi Janusz Kitajgrodzki. - Nie tylko wypięknieje elewacja szkoły, która pochodzi z 1960 r. Wymienione zostaną, m.in., wszystkie instalacje, a na dachu głównego budynku szkoły zamontowana ma być fotowoltaika. Na ten rok Miasto zapewniło też środki na ten cel. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg.
“Siódemka” ma też ambitne plany na przyszłość.
- Marzeniem szkoły, absolwentów i okolicznych mieszkańców, z którymi się integrujemy, jest basen i liczymy, że ono się spełni - mówi dyrektor Kitajgrodzki. - Projekt został przygotowany. Pływalnia powstałby w miejscu przy szkole, gdzie przed laty znajdował się odkryty basen (został zasypany w 1973 roku). Najstarsi mieszkańcy osiedla Leśnego z pewnością doskonale pamiętają, jak się tu kąpali.