Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe sympozjum „Smartfon - Wyzwanie naszych czasów” na Politechnice Bydgoskiej [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W piątek (3 marca) w Bydgoszczy rozpoczęło się dwudniowe Międzynarodowe Sympozjum Naukowo-Edukacyjne „Smartfon. Wyzwanie naszych czasów”. Gościem specjalnym jest Manfred Spitzer, niemiecki psychiatra i neurobiolog, profesor wizytujący na Uniwersytecie Harvarda.
W piątek (3 marca) w Bydgoszczy rozpoczęło się dwudniowe Międzynarodowe Sympozjum Naukowo-Edukacyjne „Smartfon. Wyzwanie naszych czasów”. Gościem specjalnym jest Manfred Spitzer, niemiecki psychiatra i neurobiolog, profesor wizytujący na Uniwersytecie Harvarda. Arkadiusz Wojtasiewicz
W piątek (3 marca) w Bydgoszczy rozpoczęło się dwudniowe Międzynarodowe Sympozjum Naukowo-Edukacyjne „Smartfon. Wyzwanie naszych czasów”. Gościem specjalnym wydarzenia jest prof. Manfred Spitzer, niemiecki psychiatra i neurobiolog.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

od 16 lat

Organizatorem głównym sympozjum, które odbywa się w Auli Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej, jest Centralna Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie. Patronat medialny nad konferencją sprawują także Express Bydgoski, Gazeta Pomorska i Nasze Miasto Bydgoszcz.

Temat konferencji jest bardzo na czasie. Niestety, bezrefleksyjne korzystanie z cyfrowych mediów przez młodzież i dzieci negatywnie wpływa na ich rozwój. Zjawisko to nasiliło się szczególnie w czasie pandemii. Co ważne, młodzi ludzie spędzają dziś w świecie cyfrowych mediów ponad dwa razy więcej czasu niż w szkole. Skutki są niepokojące. To zakłócenia rozwoju mowy, problemy z nauką i koncentracją, stres, depresja i narastająca gotowość do stosowania przemocy fizycznej.

Program dla młodzieży i dla dorosłych

Stąd zrodził się pomysł na organizację bydgoskiej konferencji, która ma przyczynić się do upowszechnienia świadomości wspomnianych problemów, a także wiedzy o sposobach przeciwdziałania im. Prelegentami sympozjum są wybitni specjaliści, będący uznanymi autorytetami w dziedzinie pedagogiki, psychologii, medycyny i mediów.

Gościem specjalnym jest Manfred Spitzer, niemiecki psychiatra i neurobiolog, profesor wizytujący na Uniwersytecie Harvarda. Ponadto prelekcje podczas dwudniowego sympozjum wygłoszą: Bogna Białecka - psycholog, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, Michał Talaga - informatyk, coach, trener z obszaru software development, mediator SMP oraz Łódzkiego Centrum Mediacji oraz Małgorzata Więczkowska - pedagog i medioznawca.

Dotychczasowe konferencje przygotowane przez Centralną Diakonię Społeczną Ruchu Światło-Życie adresowano do osób dorosłych wychowawców, nauczycieli, rodziców, samorządowców. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie skierowano także do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i studentów. Właśnie program pierwszego dnia sympozjum (piątek - 3 marca) ma charakter edukacyjny i dedykowany jest młodym ludziom.

Duża frekwencja szkół podczas pierwszego dnia sympozjum

- Zainteresowanie uczniów udziałem w tym sympozjum przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się tak wysokiej frekwencji - mówi Mirosława Chmielewicz, odpowiedzialna za Centralną Diakonię Społeczną Ruchu Światło-Życie. - W prelekcjach uczestniczy 550 uczniów z całego województwa kujawsko-pomorskiego, w tym z Bydgoszczy, Brodnicy, Torunia, Włocławku, Królikowa czy Turu. Razem z towarzyszącymi im wychowawcami to 600 osób. W sympozjum biorą też udział indywidualnie nawet uczniowie z Warszawy i Łodzi. Już na dwa dni przed rozpoczęciem konferencji dedykowanej młodzieży mieliśmy aż 400 osób na liście rezerwowej szkół. Odsyłaliśmy je do transmisji online na żywo na kanale YouTube.

Podczas pierwszego dnia prelegenci sympozjum przedstawili młodzieży często niedostrzegane w życiu codziennym zagrożenia związane z korzystaniem z nowoczesnych technologii. Młodzi ludzie dowiedzieli się też, jak unikać związanych z tym pułapek. Wiedza ta ma pomóc uczniom mądrze korzystać ze zdobyczy techniki.

W sobotę (4 marca, w godz. 9.30-15.35) drugi dzień sympozjum, który obejmuje już program naukowy, dla dorosłych odbiorców, w szczególności wychowawców, nauczycieli, rodziców i samorządowców. W części dedykowanej dorosłym weźmie udział blisko 300 osób.

Współorganizatorami sympozjum są: Mikołaj Bogdanowicz - wojewoda kujawsko-pomorski, Marek Gralik - kujawsko-pomorski kurator oświaty, Politechnika Bydgoska, Fundacja Światło-Życie, Fundacja z Różą. Patronat honorowy nad sympozjum objął Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo