ZIT jest już podpisany, więc najwyższa pora zabrać się do przygotowania realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Siedziba urzędników ma być w Bydgoszczy. Po wielu tygodniach ostatecznie wybrano siedzibę dla ZIT - to stara willa przy ul. Jagiellońskiej 61, w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu „Campanile”.
Co to jest ZIT?
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskazują inwestycje do zrealizowania.
[break]
Z zewnątrz jak spod igły
Willa przez jakiś czas stała zamaskowana, żeby nie szpeciła nowego hotelu. Obiekt powstał w XIX wieku, kilkukrotnie był przebudowywany.
- Budynek przy ul. Jagiellońskiej 61 ma łączną powierzchnię użytkową 537 metrów kwadratowych, pierwotnie był budynkiem mieszkalno-użytkowym - informuje Magdalena Marszałek, rzecznik zarządzającej nieruchomością Administracji Domów Miejskich. - Decyzją właściciela docelowo planowana jest zmiana jego funkcji na wyłącznie użytkową - z przeznaczeniem na siedzibę ZIT.
Pod koniec ubiegłego roku willę wyremontowano - elewacja jest jak spod igły. Okna też są nowe. Na remont wydano 135 tys. zł.
Problem polega na tym, że... do budynku nie można się jeszcze wprowadzić. - Zaszła tam także konieczność wzmocnienia stropów - mówi Piotr Kurek, rzecznik prezydenta miasta.
- Stąd inwestycja ta będzie kończona nieco później niż wstępnie to zakładano. Przeprowadzka planowana jest w pierwszej połowie przyszłego roku.
Tłumu fachowców nie ma
- W ostatnich miesiącach wyłoniona w drodze przetargu firma, przygotowała dokumentację projektową w zakresie wzmocnienia konstrukcji budynku wraz z remontem wnętrz, uzyskując jednocześnie, konieczne w tym przypadku, pozwolenie na budowę - podkreśla Magdalena Marszałek. - Aktualnie trwa przygotowanie dokumentacji przetargowej, w celu wyłonienia wykonawcy na przeprowadzenie prac remontowych. Będą one realizowane w najbliższych miesiącach.
Czy już zabrano się do pracy przy przygotowaniu dokumentacji dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych? Ratusz uspokaja, że tak - już od czerwca tego roku.
- Biuro ZIT funkcjonuje w strukturach Wydziału Rozwoju i Wdrażania Polityki Terytorialnej Urzędu Miasta - mówi Piotr Kurek. - Obecnie zatrudnione są tam 2 osoby, kolejne 2 rozpoczną prace od 1 stycznia 2015 r.
Pracownicy wydziału na bieżąco prowadzą wszelkie działania, związane z wdrażaniem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla ZIT wojewódzkiego bydgosko-toruńskiego obszaru funkcjonalnego. Współpracują z nimi osoby z dwudziestu czterech jednostek samorządowych, wchodzących w skład ZIT wojewódzkiego.
Zatrudnią, jeśli Unia zapłaci
Pracowników do Biura ZIT wybrano zgodnie z procedurami zatrudniania pracowników, obowiązującymi w Urzędzie Miasta. Czy będzie dodatkowa rekrutacja? - Dalsze działania związane z rekrutacją pracowników uzależnione będą od zatwierdzenia programów krajowych przez Komisję Europejską - mówi rzecznik prezydenta. Koszty utrzymania Biura ZIT pokryje Unia Europejska.
W Toruniu jednostką, która zajmuje się sprawami dotyczącymi ZIT, jest Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego Urzędu Miasta. W ramach ZIT miasta i znajdujące się wokół gminy oraz władze województwa wspólnie ustalają cele i inwestycje, które zostaną zrealizowane ze środków unijnych. Bydgosko-toruński ZIT tworzą 24 samorządy.