Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 22

Wyjątkowość „Koktajlu Dalajlamy” wiąże się między innymi z tym, iż jest to ostatnia powieść Jerzego Sulimy Kamińskiego. Została wydana w 1997 roku - na pięć lat przed śmiercią pisarza. We wtorek, 9 sierpnia, o godz. 11 w Bydgoszczy rozpoczął się dodruk tego dzieła.
Bydgoszcz. Podsumowanie życia pisarza?
Elżbieta Kamińska-Zielińska, córka pisarza, a także inicjatorka licznych wydarzeń mających na celu popularyzację postaci i twórczości jej ojca wśród bydgoszczan (i nie tylko) zapowiada, że książka zostanie wznowiona na uroczystości urodzinowej pisarza, która odbędzie się 17 września w nowym budynku Muzeum Kanału Bydgoskiego. Wydrukowanych zostało 200 egzemplarzy - szytych, w twardej oprawie, które dostępne będą podczas obchodów rocznicy urodzin Sulimy-Kamińskiego. W powieści zawarte będą również dwie ilustracje wykonane przez córkę autora.
- Z pewnością jest to wyjątkowa książka - ostatnia, którą napisał. Pamiętał, jak mówił, że jest to najlepsze dzieło, jakie napisał. Dla mnie - choć to tylko moja interpretacja - jest to podsumowanie jego życia, dylematów, które napotkał na swojej drodze. Pojawia się też wątek kościelny. W tamtych czasach w tym środowisku miały miejsce różne rewolucje - opowiada Elżbieta Kamińska-Zielińska.
Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 16. Uczestnicy wysłuchają opowieści o Jerzym Sulimie-Kamińskim, a także o jego twórczości. W tym roku formuła będzie nieco inna niż zwykle, ponieważ do dyskusji włączeni zostaną także słuchacze, którzy będą mogli zabierać głos. Przewidziany jest również poczęstunek.
Uroczystość zostanie zorganizowana we współpracy z Tomaszem Izajaszem, historykiem, badaczem historii Kanału Bydgoskiego, przy wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Bydgoski pisarz zostanie upamiętniony
Jerzy Sulima-Kamiński żył w latach 1928-2002. Był wybitnym pisarzem związanym z Bydgoszczą – prozaikiem, felietonistą i dziennikarzem radiowym oraz członkiem Związku Literatów Polskich. Jako autor zadebiutował w 1958 roku zbiorem opowiadań „Czy księżyc się boi?”. Laureat wielu nagród i odznaczeń. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor utworów, takich jak np. „Lot na uwięzi”, „Raj bez Ewy”, „Koktajl Dalajlamy” czy słynny „Most Królowej Jadwigi”. Zmarł 19 marca 2002 roku w wieku 74 lat.