Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ukryty port" recenzuje Ewa Czarnowska-Woźniak

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Sensacyjna historia z hiszpańskiej Kantabrii ma wielomilionową rzeszę odbiorców
Sensacyjna historia z hiszpańskiej Kantabrii ma wielomilionową rzeszę odbiorców Materiały Wyd.Mando
Gdy londyńczyk Oliver Gordon rozstaje się w nietypowych okolicznościach ze swą narzeczoną, postanawia rozpocząć nowy etap w życiu w kantabryjskim miasteczku. Tam, w nadmorskiej willi odziedziczonej po tragicznie zmarłej matce chce po remoncie otworzyć hotel. Okazuje się, że i tu dopada mężczyznę dramatyczna spirala wydarzeń: robotnicy znajdują w jednej ze ścian... zwłoki noworodka.

Zmumifikowane ciałko liczyć musi kilkadziesiąt lat, nowego właściciela domu i policję czeka zatem bardzo specyficzne śledztwo. Tym bardziej, że w całun zapakowano też dziwną, niewątpliwie znaczącą, figurkę przedstawiającą mezoamerykańskie bóstwo. Tym bardziej, że znalezisko z Villi Marina zdaje się uruchamiać ciąg niepokojących wydarzeń - w okolicy zaczynają się pojawiać ofiary, pozornie niezwiązanych ze sobą, zabójstw. Jakie relacje mogły na przykład łączyć nagle wzbogaconego, zastrzelonego rybaka, z zamożnym, wielkomiejskim lekarzem, który zostaje otruty?...
Śledztwo prowadzi ambitna, chorobliwie wręcz poukładana porucznik Valentina Retondo z Gwardii Cywilnej (w Hiszpanii istnieje swoisty układ służb policyjnych i porządkowych). Za wszelką cenę zależy jej na czasie - za „chwilę” będzie musiała oddać śledztwo bardziej doświadczonym i prestiżowym funkcjonariuszom z centrali. A tropów do uchwycenia jest mnóstwo. Z coraz większym zainteresowaniem i wdzięcznością Valentina zaczyna więc przyjmować nieformalne wsparcie dochodzenia przez Olivera, któremu też zależy na wyjaśnieniu rodzinnej, zawikłanej historii.

To też może Cię zainteresować

Plan teraźniejszy przeplatają w „Ukrytym porcie” rodzinne wspomnienia z lat wojny domowej, zapisane w formie kolejnych rozdziałów bardzo osobistego „Dziennika”. Dziennika, którego autor(ka) odwołuje się bezpośrednio do odbiorcy, zachęca do wyobrażania sobie kolorów, dźwięków, poddawaniu się atmosferze. A ta była bardzo gęsta, duszna, nie tylko z powodu grozy działań wojennych. Dla czytelnika jasne jest od początku, że dzieje przedstawianej w dzienniku ubogiej rodziny Fernandez, która z epoki Franco wyszła jeszcze mocniej poturbowana - również mentalnie - dopełnią się współcześnie w kryjącej zbrodnię Villi Marina... I przyniosą w finale wielki twist.
„Ukryty port”, który reklamowany jest jako wielomilionowy bestseller, ukazał się już kilka miesięcy temu. Wciąż jednak zbiera przychylne recenzje miłośników hiszpańskiej prozy sensacyjnej, doceniających zalety niespiesznej, wymagającej większego skupienia narracji, oparcie się o konteksty kulturowe i historyczne, silnie zakorzenione w hiszpańskich odrębnościach regionalnych, często nieczytelnych dla turystów, którzy widzą w tym kraju tylko słońce, plaże i sangrię. Komu przypadła do gustu baskijska „trylogia białego miasta” Evy Garcii Saenz de Urturi, polubi „Ukryty port” z Kantabrii. I to, że nie chodzi tu, bynajmniej, o budynek morskiej nawigacji.
Maria Oruńa, Ukryty port, Wyd. Mando, Kraków 2023.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera