Zobacz wideo: W Polsce około 200 zachorowań na koronawirusa, a w Niemczech tysiące. Dlaczego?
Poprawkowa matura odbyła się 24 sierpnia 2021 i jak zawsze mogły do niej przystąpić te osoby, które nie zdały jednego egzaminu (pozostałe muszą czekać do maja przyszłego roku). Już w tym tygodniu, w piątek, 10 września, maturzyści dowiedzą się, jak im poszło. Wielu z nich mając nadzieję na zdany egzamin, planuje rozpoczęcie studiów, co jest jak najbardziej możliwe, ponieważ uczelnie rekrutują jeszcze kandydatów.
To też może Cię zainteresować
Politechnika Bydgoska otwiera inżynierię farmaceutyczną
Od 1 września 2021 Politechnika Bydgoska im. J. J. Śniadeckich (PBŚ) rozpoczęła nabór na nowy kierunek – inżynierię farmaceutyczną (na jego uruchomienie otrzymała zgodę pod koniec sierpnia). - Jest to kierunek praktyczny – informuje dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. uczelni i jej rzecznik prasowy. - Przyszli absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, zakładach produkujących suplementy, w instytucjach badawczych lub laboratoriach kontroli jakości. Partnerami kierunku są m.in. Polfa Warszawa (grupa Polpharma) i Grupa Adamed.
Osoby zainteresowane studiami na PBŚ mogą wybrać takie kierunki jak budownictwo, finanse i rachunkowość, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, rolnictwo, architektura, wzornictwo, zootechnika, zarządzanie. Termin rejestracji i wniesienia opłaty rekrutacyjnej na PBŚ mija 22 września 2021.
UKW przyjmuje kandydatów na 5-letnie prawo
Na kandydatów czeka również Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
- Przyjmujemy kandydatów na studia do 10 września 2021 – informuje Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Liczba chętnych jest porównywalna z rokiem ubiegłym, co cieszy, zwłaszcza biorąc pod uwagę pandemię, która wpływa na wybory młodych ludzi. Wielu z nich dopytuje, w jakim trybie będą prowadzone zajęcia. Zdecydowana większość chce studiować sposób tradycyjny.
Prof. Jacek Woźny, rektor uczelni, skierował list do społeczności UKW, w którym wyjaśnił, jak będzie zorganizowana nauka w nowym roku akademickim 2021/2022. - Zajęcia ćwiczeniowe (i podobne) odbywać się będą w murach uczelni, wykłady - w sposób zdalny. Staramy się tak zorganizować proces kształcenia, by był on maksymalnie przyjazny jego uczestnikom. Mamy nadzieję, że przyjęte założenia możliwe będą do realizacji - tzn. nie zakłóci ich sytuacja pandemiczna – mówi Tomasz Zieliński.
Na UKW trwa rekrutacja na 5-letnie prawo, które jest nowym kierunkiem, uruchamianym przez uczelnię od października. Do wyboru są też inne nowości: cyberdemokracja i studia nad rozwojem oraz fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej. Uczelnia przyjmie też chętnych m.in. na lingwistykę stosowaną angielsko-niemiecką, administrację, ekonomię, informatykę, mechatronikę, politologię, biotechnologię. Wstępne wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 16 września.
UMK przyjmuje zgłoszenia w campusie toruńskim i w CM w Bydgoszczy
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzi dodatkowy nabór do 13 września 2021 (na malarstwo do 10 września 2021.)
W campusie toruńskim UMK do wyboru jest wiele kierunków, takich jak administracja, chemia i technologia żywności, stosunki międzynarodowe, wojskoznawstwo, filologia polska, bałkańska, fizyka, pedagogika, turystyka i rekreacja.
W Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy można rejestrować się na następujące kierunki: audiofonologia, dietetyka, terapia zajęciowa. Tutaj termin rejestracji i wniesienia opłaty rekrutacyjnej mija 14 września 2021.
Trwa także rekrutacja na studia niestacjonarne oraz studia drugiego stopnia w regionie. Rekrutację na wszystkie typy studiów prowadzą również uczelnie niepubliczne. Szczegóły na stronach internetowych uczelni.
