Radny województwa Maciej Świątkowski twierdzi, że Uczelniane Centrum Stomatologii, Uczelniane Centrum Geriatrii i Uczelniane Centrum Żywienia i Aktywności Fizycznej Człowieka przy CM UMK - choć zapisane w strategicznych dokumentach województwa - ciągle nie powstają. Dlaczego?
Uczelniane centra związane są z rozwojem kierunków badań i kształcenia na UMK, w części dotyczącej stomatologii i geriatrii odpowiada za nie, w ramach swojej autonomii, Collegium Medicum. Otwarcie kierunku stomatologicznego jest najważniejszym celem władz UMK dotyczącym CM. Rektor Andrzej Tretyn będzie rozmawiał z marszałkiem w sprawie planu rozbudowy Szpitala Uniwersyteckiego nr 2, m.in. pod kątem zaplecza klinicznego dla stomatologii.
Co dalej z Uczelnianym Centrum Geriatrii?
Geriatria zyskała nowe warunki wraz z oddaniem pod koniec ubiegłego roku ostatniej części rozbudowywanego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 i należy się spodziewać, że Collegium Medicum rozpocznie działania na rzecz rozwoju Uczelnianego Centrum Geriatrii.
Radny uważa, że z projektów badawczych dotyczących żywienia wykluczani są naukowcy z CM UMK. Czy to prawda?
Zespół z UMK, obejmujący naukowców z obu części uniwersytetu, przygotowuje aplikację o środki unijne na duży projekt dotyczący badań nad żywnością i żywieniem (jego kosztorys to ponad 20 mln zł), co pomoże w utworzeniu w przyszłości CŻiAFC.
