W ramach BTF zobaczymy filmy, w których wykorzystywano motywy związane z Bydgoszczą lub kręcono zdjęcia w naszym mieście. Jako pierwszy wyświetlony zostanie film „Wśród nocnej ciszy”.
<!** Image 3 align=none alt="Image 201981" >
- 21 grudnia uruchamiamy nowy cykl filmowy pod wspólnym tytułem „Bydgoska Tożsamość Filmowa”, który będzie poświęcony filmom związanym z Bydgoszczą poprzez plenery albo poprzez twórców, którzy wywodzą się z naszego miasta - mówi Arkadiusz Hapka z Pracowni Kina MCK.<!** reklama>
Bydgoszcz, wbrew pozorom, ma długą tradycję filmową. Sięga ona początków XX wieku, kiedy to na terenie miasta istniało kilka wytwórni filmowych. Większość ówczesnych produkcji nie dotrwała jednak do naszych czasów i dziś wiadomo o nich bardzo niewiele.
Już po wojnie powstał u nas film Aleksandra Ścibora-Rylskiego pt. „Sąsiedzi”, poświęcony wydarzeniom z początków września 1939 roku. Współczesną produkcją, której akcję osadzono w Bydgoszczy, jest natomiast „Magiczne drzewo” w reżyserii Andrzeja Maleszki.
Miasto służyło też za tło kilku seriali. Choć jego nazwa nigdy nie pada w produkcji, każdy bydgoszczanin dobrze zna odcinek „Czterech pancernych i psa”, w którym żołnierze wysadzają śluzę na Okolu. U nas powstawał też adresowany do młodzieżowej widowni serial „Siedem stron świata” oraz kilka odcinków emitowanego przez TVN „Prawa Agaty”.
Filmem, który jako pierwszy zobaczymy w ramach nowego cyklu, będzie „Wśród nocnej ciszy” Tadeusza Chmielewskiego, reżysera „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Akcja dzieje się w przedwojennej Bydgoszczy, gdzie trwa śledztwo w sprawie okrutnych morderstw, których ofiarami padają kilkuletni chłopcy. Narzędziem zbrodni jest zawsze ten sam pistolet, a wizytówką mordercy - mała zabawka z wizerunkiem kota.
- Film kręcony był niemal w całości w naszym mieście i ma swoją nieocenioną wartość historyczną. Można zobaczyć, jak miasto wyglądało w latach 70. poprzez lokacje na Wyspie Młyńskiej czy w Starym Porcie. Film jest też świetnym kinem gatunkowym, genialnie oddającym klimat kryminałów noir z tamtej epoki. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że główną rolę dziecięcą odtwarza Piotr Łysak, brat obecnego dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy - dodaje Arkadiusz Hapka.
W filmie występują m.in. Tomasz Zaliwski, Henryk Bista i Jerzy Bończak. Początek projekcji o godz. 20.15. Bilety w cenie 11 i 14 zł.