https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wdowia już od lipca! Sprawdź, kto dostanie dwa świadczenia - mamy wyliczenia pierwszych wypłat [11.05.2025]

Jakub Kisiel
Renta wdowia od lipca 2025 – sprawdź, kto dostanie dwa świadczenia i ile wyniosą pierwsze wypłaty.
Renta wdowia od lipca 2025 – sprawdź, kto dostanie dwa świadczenia i ile wyniosą pierwsze wypłaty. 123RF/Canva
Pierwsze wypłaty renty wdowiej rozpoczną się już w lipcu 2025 roku. Z nowego świadczenia ma skorzystać nawet 850 tysięcy wdów i wdowców. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wciąż napływają wnioski o wypłatę nowego świadczenia. A jak od lipca zmienią się wynagrodzenia samotnych seniorów? Sprawdziliśmy to przy pomocy kalkulatora ZUS. Zobacz, jakie przelewy w lipcu trafią na konta wdów i wdowców. Mamy wyliczenia pierwszych wypłat renty wdowiej.

Renta wdowia 2025 - to powinieneś wiedzieć

Kiedy wypłata renty wdowiej?

Renta wdowia to nowe świadczenie, które wprowadzono, by wesprzeć samotnych seniorów i zapewnić im finansową stabilizację. Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2024 r., wprowadzające zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, weszły w życie 1 stycznia 2025 roku.

Mimo że wnioski o rentę wdowią można składać od początku roku, pierwsze wypłaty nowego świadczenia rozpoczną się dopiero w lipcu. ZUS ma czas do 1 lipca na przygotowanie systemu do wypłaty świadczeń w tzw. "zbiegu".

Zasady pobierania dwóch świadczeń jednocześnie – co się zmieniło?

Dzięki rencie wdowiej, wdowy i wdowcy zyskają dodatkowe możliwości. Zgodnie z nowymi zasadami, samotni seniorzy mogą od teraz ubiegać się o tzw. „zbieg” renty rodzinnej z własną emeryturą lub rentą. To całkowita nowość, ponieważ do tej porywdowa lub wdowiec po śmierci małżonka musieli wybierać między emeryturą a rentą rodzinną.

Na podstawie nowelizacji ustawy, od 1 stycznia 2025 roku samotni seniorzy mogą równocześnie pobierać rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku, a także własną emeryturę lub rentę.

Kto może otrzymać rentę wdowią? Sprawdź warunki

Z renty wdowiej skorzystają osoby, które spełnią określone warunki. To oznacza, że pieniądze nie trafią automatycznie do wszystkich samotnych seniorów. Co zatem trzeba zrobić, by skorzystać z nowego świadczenia? Podstawowym warunkiem jest osiągnięcie wieku emerytalnego, który w przypadku kobiet wynosi 60 lat, a u mężczyzn 65 lat.

Ponadto, należy spełnić jeszcze kilka innych kryteriów. Szczegóły podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

  • Wiek: Kobiety muszą mieć ukończone 60 lat, a mężczyźni 65 lat.

  • Związek małżeński: Świadczenie przysługuje tylko osobom, które pozostawały w związku małżeńskim do dnia śmierci współmałżonka.

  • Prawo do emerytury lub renty: Renta wdowia dotyczy osób, które już pobierają emeryturę lub rentę, lub mają do nich prawo.

  • Brak ponownego zawarcia małżeństwa: Osoby, które po śmierci partnera weszły w nowy związek małżeński, nie będą mogły skorzystać z renty wdowiej.

  • Prawo do renty rodzinnej: Jednym z wymogów jest także możliwość ubiegania się o rentę rodzinną po zmarłym małżonku – nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Limit dochodu a renta wdowia – kto straci prawo do świadczenia?

Warto wiedzieć, że nawet spełnienie wszystkich warunków nie gwarantuje wdowom i wdowcom prawa do otrzymywania renty wdowiej. W ustawie z dnia 26 lipca 2024 roku znalazł się zapis o kryterium dochodowym, które ogranicza wysokość renty wdowiej.

Kto zatem nie otrzyma renty wdowiej z uwagi na zbyt wysoki dochód? Dotyczy to osób, których łączna kwota świadczeń przekroczy trzykrotnośćnajniższej emerytury, która od 1 marca 2025 roku wynosi 1878,91 złotych brutto.

W związku z tym, wysokość obu świadczeń (własnej renty lub emerytury oraz renty rodzinnej) nie będzie mogła przekroczyć 5636,73 złotych brutto. Jeśli suma wypłacanych świadczeń będzie wyższa od tej kwoty, ZUS obniży świadczenie o nadwyżkę.

Jak i gdzie złożyć wniosek o rentę wdowią?

Od 1 stycznia 2025 roku można składać wnioski o rentę wdowią. Do tej pory do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już 749 tysięcy wniosków (stan na 6 maja).

Czasu na złożenie wniosku do ZUS lub KRUS jest już coraz mniej. Aby prawo do wypłaty renty wdowiej nabyć od 1 lipca 2025 roku, wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2025 roku.

Wniosek o zbieg świadczeń można złożyć zarówno w ZUS, jak i KRUS (w zależności od organu rentowego, z którego pobierane są świadczenia). Wnioski można składać osobiście w dowolnym Oddziale Regionalnym lub Placówce Terenowej KRUS lub w placówkach ZUS, a także elektronicznie przez system eZUS lub ePUAP.

Renta wdowia 2027 - tyle zyskasz po podwyżce

Osoby, których wnioski o rentę wdowią zostaną rozpatrzone pozytywnie, od lipca będą otrzymywały dwa świadczenia równocześnie. Jedno z nich będzie wypłacane w wysokości 100 procent, a drugie w wysokości 15 procent.

Wysokość świadczenia zależy od tego, jaki wariant wybierze wdowa lub wdowiec - czy zatrzyma swoją emeryturę/rentę i dobierze część po zmarłym partnerze, czy przejmie świadczenie po małżonku i dodatkowo będzie pobierał/a część własnej emerytury lub renty. Decyzja, które z nich trafi na konto w pełnej wysokości, należy do świadczeniobiorcy.

Wdrożenie renty wdowiej będzie następowało etapami. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie wzrośnie do 25 procent.

Przykładowe wypłaty renty wdowiej w lipcu 2025

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty renty wdowiej. W oparciu o kalkulator ZUS, sprawdziliśmy, jak zmienią się wynagrodzenia wdów i wdowców. Przygotowaliśmy wyliczenia dwóch dostępnych wariantów - zobacz, który z nich będzie korzystniejszy w twoim przypadku.

Przypominamy, że przedstawione kwoty są szacunkowe i mogą się nieznacznie różnić od tych, które trafią na konta seniorów. Zobacz, ile od lipca będą wynosiły emerytury samotnych seniorów - szczegóły znajdziecie w galerii poniżej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski