10 lipca 1709 roku po raz kolejny wkroczyły do miasta wojska szwedzkie, tym razem wracające z wyprawy wojennej do Saksonii. Szwedzi natychmiast po wkroczeniu do Bydgoszczy nałożyli na mieszczan następną kontrybucję celem utrzymania kwaterujących wojsk.
10 lipca 1907 roku przy obecnej ul. Romualda Traugutta oddano do użytku zagospodarowany i w pełni wyposażony pierwszy w mieście sierociniec dla dzieci wybudowany z fundacji Heinricha Dietzla.
10 lipca 1929 roku na ulicach Bydgoszczy pojawił się pierwszy samochód – polewaczka, który w godzinach rannych zwilżył zakurzone z powodu upału ulice miasta.
Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...
10 lipca 1932 roku w więzieniu przy Wałach Jagiellońskich w Bydgoszczy doszło do buntu, który stłumiły dopiero po dłuższym czasie przybyłe znaczne siły policyjne. Straty w zniszczonym mieniu oszacowano jako wysokie.
10 lipca 1937 roku rozpoczęły się w Bydgoszczy dwudniowe lekkoatletyczne mistrzostwa Polski kobiet z udziałem olimpijki z Berlina (1936 rok), Jadwigi Wajsówny. Wygrała ona aż trzy konkurencje: pchnięcie kulą, rzut dyskiem i… skok w dal z miejsca.
10 lipca 1947 roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy skazał na karę śmierci mieszkankę Czyżkówka, Charlottę Sonnenberg, właścicielkę hurtowni mąki, która w 1939 roku zadenuncjowała grupę Polaków jako współuczestników tzw. krwawej niedzieli. Dwaj wskazani przez nią Polacy zostali przez Niemców powieszeni, pozostali trafili do obozów.
10 lipca 1955 roku na Kanale Bydgoskim odbyły się długodystansowe mistrzostwa Polski w pływaniu na dystansie 5 km dla mężczyzn i 3 km dla kobiet. Bydgoszczanie nie odnieśli sukcesów.
10 lipca 1960 roku na Starym Rynku odbył się uroczysty akt zsypania ziemi z pobojowisk na Pomorzu i Kujawach do wspólnej urny, która została potem zakopana u stóp pomnika na miejscu bitwy grunwaldzkiej.
Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano
10 lipca 1962 roku o godz. 17 tramwaj linii 8 zdążający ul. Jagiellońską i skręcający w Gdańską na skutek awarii wyskoczył na zwrotnicy z szyn i wjechał pod arkady narożnego budynku (przy obecnej ul. Marszałka Focha 2). Nikt nie został ranny.
10 lipca 1973 roku był „Dniem Ziemi Bydgoskiej na srebrnym ekranie”. Od tego dnia można było w Bydgoszczy odbierać II program TVP.
10 lipca 1980 roku na skutek intensywnych opadów, woda podmyła torowisko tramwajowe w okolicach Babiej Wsi, co uniemożliwiło kursowanie tramwajów tą trasą. Naprawa trwała dwa dni.
10 lipca 1991 roku miało miejsce formalne powstanie bydgoskiego ośrodka telewizyjnego nadającego własny program dla trzech województw w liczbie 13 godzin tygodniowo. Od 15 września tego samego roku rozpoczęło się nadawanie codziennie.
10 lipca 1996 roku otwarte zostały po wieloletniej przerwie regularne połączenia lotnicze Bydgoszczy. Tego dnia rano pierwszy samolot pasażerski wystartował do Warszawy. Próba reaktywacji okazała się nieudana: po kilku miesiącach z powodu braku pasażerów kursy zawieszono. Dopiero kilka lat później na stałe połączenia do Anglii i Niemiec zdecydowała się firma Ryanair.
Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]
Zobacz najnowszą recenzję z cyklu "Spod Ekranu". Tym razem film pt. "W cieniu drzewa"
Polub nas na Facebooku