Według danych gromadzonych przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na 12 grudnia 2024 r. odnotowano 186 napaści na pracowników socjalnych. To jest o 158 więcej niż w roku 2023!
W apelu skierowanym do Ministerstwa Sprawiedliwości Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej chce większego wsparcia i nowelizacji przepisów w tym zakresie.
„Będziemy zobowiązani za podjęcie takich działań, które zwiększą efektywność prowadzonych postępowań, tak by zmniejszyć poczucie bezkarności, a jednocześnie zwiększyć przekonanie o nieuchronności kary dla sprawców ww. czynów. Przypominamy tym samym, że zgodnie z art. 121 ust. 2 ustawy z 12,03.2004 r. o pomocy społecznej - pracownikowi socjalnemu przysługuje ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych” - napisano w apelu.
W tej sprawie Federacja skierowała również apel do Komendanta Głównego Policji, zwracając się o podjęcie działań, które zwiększą efektywność interwencji w sytuacjach nagłych.
Związkowcy oczekują również większego wsparcia podczas udzielanej asysty w trakcie przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego lub świadczenia pracy socjalnej w środowisku.
Jak informuje Renata Dębińska, dyrektor bydgoskiego MOPS, Bydgoszczy problem agresji wobec pracowników socjalnych na razie nie dotyczy. Oby jak najdłużej, ale wykluczyć takich zdarzeń przecież nie można.
- Nie kojarzę takich zdarzeń - potwierdza asp. Krzysztof Bratz z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.
Bydgoscy socjalni i policjanci przyznają jednak, że pod apelem mogą się śmiało podpisać, aby zwiększyć bezpieczeństwo w tej niełatwej pracy.
