Jeszcze w maju ma zostać otwarta dla ruchu ulica Podwale. Wykonawca układa obecnie kostkę w okolicach skrzyżowania z ul. Krętą. Dzięki przeprowadzonym pracom ma zostać rozwiązany problem z obluzowującymi się kamieniami i powstającymi zaniżeniami w nawierzchni - informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Przed wakacjami mają zakończyć się z kolei roboty związane z wyznaczeniem miejsca dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami oraz zatok służących do rozładunku okolicznych dostawców, które znajdą się pomiędzy ulicami Krętą, a Magdzińskiego.
Ulica Podwale wcześniej remont przeszła na początku ubiegłej dekady. W ostatnich kilkunastu latach, do czasu zamknięcia przejazdu przez most Staromiejski, rosło natężenie ruchu na tej trasie. Obecnie ulica umożliwia wyłącznie dojazd do okolicznych posesji oraz instytucji publicznych.
Prace budowlane ruszyły natomiast na ul. Karmelickiej. W ich zakres wchodzi m.in. ułożenie kamiennej nawierzchni oraz budowa chodnika. Jak zapewniają drogowcy projekt uwzględnił zachowanie rosnących wzdłuż uliczki drzew na czele z okazałym platanem, który posiada status pomnika przyrody.
Pod koniec roku na ul. Focha, przy skrzyżowaniu właśnie z ul. Karmelicką, powstać ma sygnalizacja świetlna oraz przejścia dla pieszych. Zdaniem ZDMiKP ma to poprawić bezpieczeństwo użytkowników ruchu oraz usprawnić obsługę parkingu pod IV kręgiem Opery Nova. Ulica Karmelicka łączy bowiem Wybrzeże im. Prezydenta G. Narutowicza z ul. Focha i wkrótce będzie stanowić wjazd do dwupoziomowego, podziemnego parkingu przy operze.

Warto przypomnieć, że w 2024 roku zakończyła się rewitalizacja Rybiego Rynku. Dawny parking i jego otoczenie zmieniono w plac miejski ze stylowymi ławkami, zabytkowymi latarniami i dodatkową zielenią, której wcześniej brakowało w tym rejonie miasta. Centralną część placu wypełniła efektowna róża wiatru wykonana z kamiennej kostki.
W ostatnich latach rewitalizację przeszło ponadto wiele innych staromiejskich bydgoskich ulic: Malczewskiego, Farna, Przyrzecze, Pod Blankami, Długa, Jana Kazimierza, Trybunalska, Grodzka, Przy Zamczysku oraz plac Kościeleckich.
