[break]
- Remont przy stawach i 11-metrowej kaskadzie będzie kosztował blisko 50 tysięcy złotych - mówi Agnieszka Przybył z Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Kończy się procedura związana z wyborem wykonawcy. Przed nami podpisanie umowy. Planujemy, że remont potrwa około dwóch tygodni. W jednym ze stawów znajduje się fontanna i chcemy, żeby z początkiem maja, gdy uruchamiane są w mieście wodotryski, wszystko było już gotowe.
Będzie nowa kaskada
W ramach remontu uzupełnione zostaną wszystkie spękania i ubytki w dwóch zbiornikach tworzących kaskadę. Planowane jest także oczyszczenie ich z kamienia i uszczelnienie. - Rozebrane będzie też stare betonowe koryto, łączące zbiorniki i wykonana nowa kaskada - informuje Agnieszka Przybył. - Na niej ułożone zostaną kamienne stopnie. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, prace powinny przebiegać sprawnie - dodaje Agnieszka Przybył.
PRZECZYTAJ:Chodniki nie wystarczą
Jak się dowiedzieliśmy w ratuszu, to nie koniec inwestycji w tym miejscu. Jeszcze w tym roku zostanie przygotowana dokumentacja kompleksowej rewaloryzacji parku na Wzgórzu Dąbrowskiego. - Ruszyła już procedura związana z wyborem projektanta, który opracuje koncepcję rewaloryzacji parku. Dokumentacja ma być gotowa jesienią - informuje urzędniczka z ratusza. - Na realizację tej inwestycję zamierzamy ubiegać się o pieniądze z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”.
W planach są tu, między innymi, remont ścieżek, schodów, elementów małej architektury oraz nowe nasadzenia zieleni.
Park na Wzgórzu Dąbrowskiego zajmuje powierzchnię prawie trzech hektarów. To jedno z ulubionych miejsc spacerów wielu mieszkańców Szwederowa, ale też innych bydgoszczan. Jego atrakcyjność wzrosła, gdy w 2012 roku w zabytkowej 45-metrowej wieży ciśnień otwarto Muzeum Wodociągów. Przy okazji uporządkowano również teren wokół wieży, podświetlono ją i wyremontowano chodniki.
Wszystko o wodociągach
- Muzeum prezentuje historię i działalność wodociągów w Polsce. Można tu zobaczyć, między innymi, sprzęt, ale i akcesoria wodociągowo-kanalizacyjne, począwszy od okresu staropolskiego, aż po czasy współczesne - mówi Agnieszka Przybył. - Muzeum mieści się zarówno w wieży ciśnień, jak i zabytkowej stacji pomp w Lesie Gdańskim. Obie placówki tworzą wspólnie atrakcyjną ścieżkę dydaktyczną i są chętnie odwiedzane.
Przypomnijmy, że muzeum powstało w ramach realizacji projektu, finansowanego przez Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy oraz w oparciu o fundusze unijne. Całkowita wartość inwestycji wyniosła prawie 13 mln złotych.
