O problemie wyschniętych stawów przy ul. Rekinowej pisaliśmy kilkukrotnie. Projekt ich melioracji i bagrowania parę lat temu wygrał nawet w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim, ale z uwagi na koszty prac, do tej pory go nie wykonano. Realizacja inwestycji w mniejszym zakresie nie przyniosłaby z kolei oczekiwanych efektów. Mieszkańcy szansę na poprawę sytuacji widzieli w pracach, jakie rok temu prowadziła spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja.
– Dlaczego pomimo wykonania zrzutu wody deszczowej pod koniec 2023 roku i bardzo deszczowej końcówki zimy w stawie przy ul. Rekinowej zupełnie nie widać efektów? Staw na dziś wygląda jak na zdjęciu, czyli ma odrobinę wody tuż przy samym zrzucie. Nie było jej więcej w żadnym momencie od początku roku, może poza lutym, ale tej wody wówczas też było mało – przekazuje nam pan Artur.
Jak mówi, podobnego problemu nie widzi przy innych stawach na Osowej Górze, ale w ich wypadku, przed pracami sytuacja była lepsza. Problem wyschnięcia dotknął przede wszystkim Rekinowej. Bydgoszczanin zauważa, że w tym roku poziom opadów był na tyle wysoki, że widzi, jak poziom wody podniósł się w podobnych akwenach wodnych w okolicach Bydgoszczy.
Prace związane z adaptacją stawów na Osowej Górze na zbiorniki retencyjne prowadzone były latem i jesienią ubiegłego roku. Dotyczyły pięciu lokalizacji: Muszlowej/Planktonowej, Głębinowej, Łowiskowej, Łowiskowej/Grunwaldzkiej i wspomnianej Rekinowej. Były elementem dużego projektu budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy.
– Prace polegają na wybudowaniu kanałów doprowadzających wody opadowe do stawów w celu dodatkowego odwodnienia pobliskich ulic, a tym samym zasilenia stawów. Przed każdym wylotem do stawu będzie urządzenie podczyszczające wody opadowe (separator) – informowała rok temu, gdy roboty ruszały, spółka MWiK.
Przekazaliśmy uwagę mieszkańca Osowej Góry i zapytaliśmy miejską spółkę o to czy efekt prowadzonych prac był monitorowany oraz ocenę tego, jak prace wpłynęły na odwodnienie ulic, a także poprawę stanu wody w stawach.
– Celem adaptacji stawów na Osowej Górze na zbiorniki retencyjne była ochrona tej części miasta przed zalewaniem ulic podczas ulewnych deszczy, a nie trwałe podniesienie w nich stanu wody. Aktualnie niski stan wody w stawie przy ul. Rekinowej jest naturalnym zjawiskiem. Tylko podczas bardzo intensywnych opadów, nadmiar wody zostaje przekierowany z przeciążonych kanałów do stawów – odpowiada „Expressowi Bydgoskiemu” Tomasz Okoński, rzecznik prasowy spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja.
– Adaptacja stawów w ww. lokalizacji na zbiorniki retencyjne została pomyślnie zrealizowana. Zbiorniki spełniają swoje funkcje, a ulice nie są już zalewane, co bardzo cieszy okolicznych mieszkańców. Cały system jest przez nas na bieżąco monitorowany – dodaje rzecznik.
Więcej wody nie tylko przy Rekinowej
Stawy na Osowej Górze będą elementem kolejnego dużego projektu MWiK. Spółka otrzymała 166 mln zł unijnego dofinansowania na program „Bydgoszcz zielono-niebieska. Retencja i zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych”. Jednym z zadań, które będzie w ramach niego realizowane będzie oczyszczenie stawów przy ul. Rekinowej i Sardynkowej na Osowej Górze.
– Zagospodarujemy wodę opadową z terenu szkół podstawowych na ul. Stawowej, Puszczykowej, Granicznej i Sardynkowej. Powstaną tam łąki kwietne, a woda opadowa zebrana z terenu szkoły nr 27, będzie mogła zasilać wyschnięty obecnie staw przy ul. Sardynkowej – informuje MWiK.
Cały projekt ma być realizowany w latach 2025-2027. Przetarg na jego realizację będzie rozpisany w najbliższych miesiącach.
